Charles Francis Richter Kimdir, Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 25 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Charles Francis Richter Biyografisi

  Charles Francis Richter Hakkında


  Charles Francis Richter 26 Nisan 1900 Hamilton Ohio doğumlu Amerikalı sismolog.Charles Francis Richter, Richter ölçeği icad eden kişidir.
  Richter ölçeği, 1930 yılında Charles Richter ile Beno Gutenberg tarafından Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde geliştirilmiştir. Richter doktorasını teorik fizik alanında yapmış olmakla birlikte, kariyerinin geri kalan bölümünü depremleri incelemekle geçirmiştir. Richter Ölçeği ilk defa 1935 yılında kullanmıştır.

  ABD’li jeofizik ve sismoloji uzmanı Charles Richter 1920’de Stanford Üniversitesi’nden fizik diplomasını, 1928’de Pasenda’daki California Institute of Technology’den kuramsal fizik doktarasını aldı ve aynı kuruluşun sismoloji laboratuvarında çalışmaya başladı.

  1937’de öğretim üyeleri arasına katıldığı Caltech’te 1947’de doçentliğe, 1952’de sismoloji profesörlüğüne getirildi ve 1970 yılında emekliye ayrıldığı halde aynı kuruluşta emeritus profesör olarak çalışmalarını sürdürdü.
  [​IMG]

  Deprem şiddetinin belirlenmesini amaçlayan ilk ölçek, 1883’te İtalyan Jeolog Rossi ile İsviçreli doğabilimci François A. Forel tarafından hazırlanmış ve herhangi bir fiziksel ölçüme göre değil, depremin Yeryüzü'ndeki etkilerine göre belirlenen 10 dereceye ayrılmıştı.
  Rossi-Forel ölçeğinden sonra, 1902’de İtalyan Jeolog Giuseppe Mercalli, yine sarsıntının etkilerine göre derecelenmiş yeni bir ölçek yaptı. Uzun süre kullanılan 12 derece şiddetindeki depremin etkileri ise, genel panik, tüm yapıların yıkılması, çatlak ve oyukların açılması, nehirlerin yatak değiştirmesi şeklinde sıralanıyordu.
  Her iki ölçek de tanımlayıcı olmakla birlikte, denizlerde ya da yerleşim bölgeleri dışındaki depremlerin şiddetini belirleme olanağı vermiyordu. Richter’in Alman asıllı ABD’li Sismolog Beno Gutenberg ile birlikte hazırladığı Richter ölçeği ise, yer sarsıntılarının etkisini gözönünde bulundurmaksızın, doğrudan doğruya büyüklüğün ölçümüne dayanır.