Çiçeğin kısımları nelerdir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Zakkum tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Çiçeğin kısımları ve görevleri

  Çiçek Sapı Nedir?

  Çiçeği dala ya da gövdeye bağlayan ve su ile besin maddelerinin taşınmasını sağlayan kısımdır. Çiçek sapında odun ve soymuk boruları bulunur.

  Çiçek Tablası Nedir?

  Çiçeğin diğer kısımlarını üzerinde taşıyan yapıdır.

  Taç Yaprak Nedir?

  Çiçeğin renkli yapraklarıdır.Canlı renkleri ve aromalı kokuları ile birçok hayvanı çiçeğe çekerböylece tozlaşmaya yardımcı olur.

  Çiçeğin Kısımları.jpg

  Çanak Yaprak Nedir?

  Çanak yapraklar çiçeğin en dış kısmında bulunan yeşil renkli yapraklardır. Çanak yapraklar çiçek tomurcuk halinde iken çiçeğin diğer kısımlarını dış etkilere karşı korur ve fotosentez yaparak besin üretir.

  Erkek Organ Nedir?

  Bir çiçekte çok sayıda erkek organ bulunabilir. İki bölümden oluşur. Bunlar sapçık ve başçıktır.

  Sapçık bölümü başçık bölümünü çiçeğe bağlar.

  Başçık bölümü dört kesecikten oluşur. Bu keseciklere polen (çiçek tozu) keseleri de denir. Polen keselerinin içinde polenler yani çiçek tozları çiçek tozlarının yani polenlerin içinde de erkek üreme hücreleri olan sperm hücreleri bulunur. Polenler olgunlaşınca polen keseleri patlar ve olgunlaşmış polenler çevreye yayılır.

  Dişi Organ Nedir?

  Dişi organ çiçeğin en iç kısmında bulunur. Dişi organ şekil olarak vazoya benzetilebilir. Dişi organ; dişicik tepesi dişicik borusu ve yumurtalık olarak üç kısımdan oluşur.

  Dişicik Tepesi Nedir?

  Dişi organın en uç kısmıdır. Dişicik tepesi yapışkan ve nemli bir sıvı salgılar. Bu sıvı çiçek tozlarını yani polenler tutarak polenlerin burada çimlenmesini sağlar.

  Dişicik Borusu Nedir?

  Dişicik tepesini yumurtalığa bağlayan borudur. Dişicik tepesinde çimlenen polenleri yumurtalığa taşır.

  Yumurtalık (Ovaryum) Nedir?

  Dişi organın en alt kısmındaki şişkinleşmiş bölümdür. Yumurtalıkta tohum taslağı bulunur. Tohum taslağının içinde dişi üreme hücreleri olan yumurta hücreleri vardır.