Çiçekli Bitkiler Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Çiçekli Bitkiler

  Çiçekli Bitkiler, Görüntü itibariyle bitkinin yapısında çiçeğin bulunması bitkilerin birbirinden ayrılmasına neden olmuştur. Bu sebeple biyologlar bitkileri incelerken Çiçekli ve çiçeksiz bitkiler olmak üzere iki grupta incelemişlerdir. Çiçekli bitkiler beslenir, ürer ve gelişirler. Yapılan araştırmalar neticesinde çiçekli bitkilerin üreme organları çiçek kısmıdır. Çiçekli bitkilerde eşeyli olarak üreme gerçekleşmektedir. Çiçekli bitkilerde tohum ilerleyen zamanlarda gerçekleşecek olan bitkinin küçük bir taslağı olup böylelikle embriyonun taşınması sağlanır. Uzman biyologlar tarafından çiçekli bitkilere tohumlu bitkiler olarak da adlandırılmaktadır. Çiçekli bitkiler 2 ayrı grupta incelenmektedir bunlar açık tohumlular ve kapalı tohumlulardır.

  Açık Tohumlu Çiçekli Bitkiler
  Bu grup içerisinde yer alan açık tohumlu bitkilere kozalak denilmektedir. Bunun temel nedeni meyvenin kozalak şeklinde olmasından kaynaklıdır. Bu bitkinin tohumları meyvenin içinde bulunmayıp kozalak pul üzerinde bulunan odunsu bitkidir. Kambiyum odunsu bitkinin iletim demetlerini oluşturur ve çok yıllıklar dır. Açık tohumlu çiçekli bitkiler yaz kış yeşil olup çoğunlukla iğne yapraklıdır. İğne yapraklı bitkiler çiçek tozu üreterek tohumların kozalaklarından taşınır. Açık tohumlu çiçekli bitkilere ladin, ardıç ve çam örnek verilebilir. Bu türlerin genellikle gövde kabuğu kalın olmamakla birlikte kabuğunda pürüzler ve çatlaklar mevcuttur.

  Kapalı Tohumlu Çiçekli Bitkiler

  Yapılan araştırmalar neticesinde kapalı tohumluların üreme organlarının çiçekleri olduğu tespit edilmiştir. Kapalı tohumlu çiçekli bitkiler en yaygın şekilde karada bulunan kara bitkileri türüdür. Kapalı tohumlu çiçekli bitkilerde tohum etli bir yumurtalığın iç bölgesinde gelişir. Kapalı tohumlu çiçekli bitkilerde çoğunlukla tozlaşma bal özü taşıyan arıların polen toplama esnasında çiçeklerin tozlaşmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra rüzgarlar ile de bu polenlerin taşındığı bilinmektedir. Çiçek polen yardımı ile döllendikten sonra tohum taslağı tohuma ve haliyle yumurta da meyveye dönüşmektedir. Kapalı tohumlu çiçekli bitkilerde tohum meyvenin içinde bulunur.