Çiğneme Kasları

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Çiğneme Kasları

  Çiğneme Kasları; Çiğneme işlevini oluşturmaktadır. Çene eklemlerimizi ağız açma ve kapama fonksiyonlarımız da büyük önem taşır. Konuşma fonksiyonuna yardımcı kaslardır çiğneme kasları. Konuşma öğrenildikten sonra tamamen nöromüsküler sistemin bilinç altı kontrolüne geçer. Bundan dolayı konuşma sonradan kazanılmış bir refleks olarak kabul edilmiştir. Çiğneme kasları, göz kaslarından hemen sonra vücudun en hızlı kasılma zamanına sahip bir kastır. Ancak yorulmaları da çok çabuk olabilen kaslardır. Diş sıkma, gıcırdatma gibi durumlarda çiğneme kaslarında ağrı ve hassasiyet ortaya çıkmaktadır. Çiğneme işlemi ile ilgili kaslar çizgili kaslardır. Kasların rengi işlevi ile ilişkili olarak, daha soluk ve beyaz renkli olabildiği gibi daha koyu ve kırmızı renkte de olabilmektedir. Her bir tarafımız da dörder tane çiğneme kası bulunmaktadır. Bunlar,
  • Dış çiğneme kası (Masseter)
  • İç yan kanatsı kas (İç pterigoid)
  • Dış yan kanatsı kas (Dış pterigoid)
  • Gagak kası (Temporal)
  Dış çiğneme kası; mandibula ve maksillanın dış tarafında dört köşeli bir kastır. Mandibulayı yukarı kaldırır ve ağzı kapatır.
  İç yan kanatsı kas; mandibulanın iç yanında derinde bulunur ağzı kapatır.
  Dış yan kanatsı kas; kasın üst tarafın da bulunan kısa ve kalın kastır. Mandibulayı öne aşağı çeker çeneyi açar.
  Gagak kası; en güçlü çiğneme kasıdır. Temporal kemikteki şakak çukurundan başlar, mandibula kolunun ön çıkıntısında sonlanır. Mandibulayı yukarı kaldırır ağzı kapatır.

  Çiğneme ve yutma;
  çiğneme ve yutma fonksiyonları sırasında dişler temas etmektedir. Oluşan temasların tümü alışkanlığa bağlı oklizyon sırasında oluşmaktadır. Çiğneme fonksiyonu sırasında sentrik oklizyon çok kısa bir sürede, yutkunma fonksiyonu sırasında ise ara sıra oluşmaktadır. Ağzımız da güçlü taraftaki dişlerimiz çekildiği zaman çiğneme potansiyelimiz azalmaktadır. Her iki yandaki çiğneme gücümüz eşitken bir yandaki diş kaybının çiğneme potansiyelimizin üzerimizdeki olumsuz etkisi azdır.