Cin Mescidi Nedir Kısaca Bilgi

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.


  1. Cin Mescidi Nedir

    Cin mescidi ya da Mescid-i Cin, Mekke'nin mezarlığı Cennetü'l-Mualla'nın yakınında ve Harem-i Şerif'in yaklaşık 2 km. kuzeyinde şehre hakim bir tepenin üzerinde yeralır.

    Erken dönemlerden itibaren Mekke'nin asayişini sağlamakla görevli gece bekçilerinin bu tepede toplanarak nöbet değiştirmelerinin adet olması nedeniyle Cin Mescidi Mescidü'l-Hurras adıyla da bilinir.

    Cin mescidi - Cin Mescidi : Hz. Peygamber (s.a.v) farklı zaman ve mekanlarda cinlere vahiy tebliğ etmek için Kur'an okurdu. Bir gün Abdullah b. Mes'ud'la birlikte Hacun yakınlarında bir yere gittiklerinde toprağa bir çizgi çekerek ondan bunu aşmamasını istemiş ve çizginin ilerisinde cinlere Kur'an okumuştur. Daha sonra burada inşa edilen mescide Mescid-i Cin ( Cin Mescidi ) adı verilmiştir. Buraya ilk mescidi 1700'de Mekke'ye gelen İbrahim Ağa adlı mimar yapmıştır. Son olarak 1362'de (1943) yapılan bina 2000 yılında yıkılarak tamamen modern bir tarzda yenilenmiştir. Mescid-i Cin yakınındaki Cennetü'I-Mualla ile birlikte Mekke'de İslamiyet'in ilk döneminden önemli hatıralar taşıyan mekanlardandır.
    Diyanet İşleri Başkanlığı