Çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilmeli

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve webkolik tarafından 5 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Çocuk gelişiminin en önemli adımlarından biri tuvalet alışkanlığıdır. Her konuda annesinin bakımı ve kontrolüne muhtaç olan çocuk, tuvalet alışkanlığı kazanarak bireyselliğe giden yolda ilk adımı atmış olur. Çünkü artık kendi vücudunu kendisi kontrol edebilmektedir.

  1-2 yaşlarında başlanabilen tuvalet eğitimi için ''şu kadar sürer'' gibi net bir zaman tanımlaması yapılamaz. Çünkü her çocuğun öğrenme süreci farklılık gösterir. Ancak 4 yaşını geçmiş ve hala tuvalet alışkanlığını kazanamamış çocukların bu durumu problem olarak kabul edilir. Tuvalet alışkanlığı edinememenin göstergesi alt ıslatmadır. İstem dışı idrar kaçırma olarak tanımlanabilecek bu durum tıp literatüründe ''Enürezis'' diye geçer.

  Alt ıslatma iki şekilde değerlendiriliyor. Fizyolojik ve biyolojik nedenlerle süregelen alt ıslatmaya “birincil enürezis” deniyor. Burada sinir-kas kontrolünün gelişimindeki sorunlar nedeniyle çocuğun tuvalet alışkanlığını hiç kazanamaması söz konusu. Böbrek yolu iltihaplanması, enfeksiyonlar ve genetik sebeplerin etkisi bu tip vakalarda ortaya çıkabiliyor. Özellikle anne ve babanın geçmişinde yer alan alt ıslatma problemi, çocuklara kalıtsal olarak aktarılmış olabiliyor.

  Uykusu ağır ve hiperaktif çocuklar genelde daha geç tuvalet alışkanlığı kazanıyor. Uzmanlar bu durumu dikkat eksikliğine bağlı öğrenme güçlüğü olarak değerlendiriyor. Altını ıslatan çocukların %70’e yakınının birincil tip gruba girdiğini belirten uzmanlar, 4 yaşından sonra meydana gelen durumlarda biyolojik incelemelerin yapılması için aileleri hekimlere yönlendiriyor.