Çocukla Çocuk Olmayın!

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 5 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Çocukla Çocuk Olmak

  [​IMG]

  Doğumundan itibaren anne babasına bağımlı olan çocuk yürüyüp, konuşmaya başlayınca bağımsızlığını ilan etmeye karar verir. 2 yaşa tekabül eden bu dönemde çocuk artık istekleri için başkasına o kadar da muhtaç olmadığını bilir çünkü. Muhtaç olduğu konularda da bitmeyen bir ısrar ve tavizsiz inatla çözüme ulaşma yolunu seçer.Ağlama, bağırma, kendini yerlere atma 2 yaş çocukların en iyi hedefe ulaşma yöntemlerinden biridir. Masum bebeklerinin birden küçük canavara dönüştüğünü gören anne babalar açısından 2 yaş dönemi bir hayli çetin geçer.

  2 yaş çocuklarının davranışlarının yanı sıra zevkleri de değişmiştir artık. Öyle dişlik, çıngırak, ayıcık gibi oyuncaklar ilgisini çekmez. Daha komplike oyun ve oyuncaklar arar. Heyecan ve adrenalin peşinde koşar. Aksiyondan hoşlanır. Mesela, masa örtüsünü çekerek sofrayı aşağı indirmek ve çıkan şangırtıyı dinlemek, sıvıyağ şişesini boşaltıp kaygan zemin oluşturarak üzerinde kaymak gibi...Kavga etmeyi öğrenmiştir, sevme eylemi bile şiddet içerebilir. ''Cici'' hareketini tokat atar gibi yapabilir. Evde şiddet görmemişse, bu davranış genelde bastıramadığı enerjisinden kaynaklanır.

  [​IMG]

  Bu dönemde anne babalara ilk tavsiye tabi ki sabır, metanet ve sükunet yönündedir. Anne babalar ilk olarak çocuklarının büyüdüğünü ve isteklerinin değiştiğini kabul etmelidir. Çocuğa karşı esnek olmamalıdır. Ancak esnek olayım derken her istediğini yapmak da doğru olmaz. Sizce makul olmayan isteklerinde çocuğunuzun inadına inatla karşılık vermeniz de doğru değildir.. Bu şekilde ona inatçı olmayı öğretirsiniz ancak. Peki Ne yapmalı?

  Ağlama nöbetlerinde bağırmayın, sadece bakışlarınızla bu durumdan rahatsız olduğunuzu belli edin. İnatla istediği şey uygun değilse dikkatini başka şeye yöneltin. Ve tabi ki anlamaz diye düşünmeyin, onunla konuşun. Neden izin vermediğinizi anlatın.