Çocuklar ne zaman çizgi film izlemeli?

Konusu 'Okul Öncesi Eğitim' forumundadır ve Elif tarafından 13 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Çocuklar ne zaman ve ne kadar çizgi film izlemeli?

  Çocuğa Ne Zaman Çizgi Film İzlettirmeli?

  Çizgi filmlerin çocukların kontrolsüz izlemesi sonucunda onların beyin gelişimlerini ve davranışlarını cidi bir şekilde olumsuz etkiliyor.Genellikle anneler işlerini yaparken çocuklarına çizgi film seyrettirir.Kontrolsüz çizgi film seyretmek, çocukların beyin gelişimlerini ve davranışlarını geri dönülmez şekilde olumsuz etkiliyor.Bu konuda en önemli şey çizgi filmlerin çocuğu oyalamak amacıyla seyredilmemesi. Uzmanlara göre, çocuklar televizyonla mümkün olduğu kadar geç tanışsınlar.

  Çizgi film izleyen çocuk pasif şekildedir ve beyni tek bir noktaya odaklanmıştır. Bu da, çocukların öğrenim sürelerini geçiktirir ve gelişim aksamalarına neden olur. 3 yaşındaki çocukların beyin gelişimi tam olmadığı için, bizim akıcı şekilde gördüğümüz görüntüleri onlar kare kare görebilirler. Bu yüzden uzun süre çizgi film seyreden çocuğun beyni hızlı düşünmeye ve hızlı hareket etmeye programlanır. Hızlı düşünen çocuklarda dikkatlerini toplayamaz, böylece analiz yeteneği oluşmaz ve öğrenme güçlüğü başlar. Uzmanlar çok hareketli ve hiperaktivite oluşan çocuklarda bu öğenin çok etkili olduğu görüşünde birleşiyorlar. Muhakeme yeteneği, küçük yaşlardaki çocuklarda gelişmediğinden, küçük yaşdaki çocuklar izlediklerinin hangisinin doğru ya da yanlış olduğunu ayırt edemeyecek ve şiddete yöneleceklerdir.

  Çocuğun çizgi filmlerden aldığı mesajlar her yaş grubuna göre farklılıklar gösteriyor.

  [​IMG]

  2,5 yaşındaki çocuk izlediğini taklit eder, 3-6 yaşlarındaki çocuklar izlediğini sorgular işte bu yüzden her yaş grubu çocuk farklı çizgi filmler izlemelidir.

  2,5 yaş grubu için kavramlar, renkler, hayvanlar ile ilgili eğitici çizgi filmler tercih edilmeli, 3-6 yaş grubu erkek çocuklar için güç, kuvvet, şiddet, kavga öğeleri olmayan filmler seçilirken, kızlar için, dış görünüme aşırı özen gösteren, özendirici unsurları olmayan çizgi filmler seçilmelidir.

  Çizgi film izleme süresi yaşa göre de değişmelidir. 1 yaşından önce kesinlikle çizgi film izlenmemesini söyleyen uzmanlar, 3 yaşından sonra kontrollü olarak günde 1 saati geçmeden seyretmek gerektiğini, 4-6 yaş arasında 1,5 - 2 saat seyredilmesi gerektiğini söylüyor.


  Bu konuda anne ve babaların yapması gerekenler:

  Çizgi film izlemeden önce çocukla bir anlaşma yapılmalı; "bu program bitince TV kapanacak" denmelidir.

  Çocuğunuz kurallara uyduğunda ödüllendirilmeli. Çocuk çizgi film izlerken mümkünse yanında oturulmalı.Kesinlikle, büyükler için olan programlar izletilmemeli. Evlilik programları, reklamlar, diziler çocukların yanında seyredilmemeli.

  Televizyon ve çizgi film seyretmek yerine, kitap okuma alışkanlığı kazandırılmalı.Çocuğun yaşına uygun hikayeler okunmalı.Resim yapma, boyama kitaplarını boyama gibi aktiviteler yapmalı, anne-çocuk ilişkisine dayalı oyunlar oynanmalı.Ayrıca dil gelişimini destekleyici oyunlara yer verilmeli.
  Alıntı​