Çocuklar Neden Tırnak Yer?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 1 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Bazı çocuklar cipsten sonra en çok tırnak yemeyi sever. Bazen canları sıkıldığından bazen de daha ciddi sorunların neticesinde tırnaklarını yiyen çocukların bu tiryakilikleri anne babaları büyük sıkıntıya sokar. Hemen yıldırıcı çalışmalara başlanır. Ancak netice büyük oranda başarısız olur. Bunun nedeni anne babanın sadece tırnak kemirmenin ne kadar iğrenç olduğuna odaklanmalarıdır. Bunun yerine o çocuğa o tırnağı yedirtecek dert nedir onu düşünmek gerekir.

  Okul öncesi dönemlerde, ebeveynlerin uygunsuz disiplin tutumları, annenin çalışmaya başlamasıyla yaşanan ayrılık, bakıcının değişmesi, anaokuluna başlamak, yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi gibi çocukta strese ve kaygıya neden olan faktörlerçocuğu tırnak yemeye itebilir.

  Anne babalar çocuğu ''tırnak yeme''ye iten sorunu tesbit etmeye çalışıp çözüm üretmelidir. Mesela çocuk kardeşinin dünyaya gelmesinden kaygılanıyor ve tırnaklarını yiyorsa ona daha fazla ilgi gösterilip, kardeşini kendisine rakip olarak görmesi engellenmelidir.

  Tırnak yemeyi engellemek için çocuğa ''baskı'' uygulanmamalı. Zaten stresten dolayı tırnaklarını yiyen çocuğun baskı karşısında tırnaklarını daha lezzetli bulması olasıdır. Bunun için ilk olarak çocuğun ilgisini başka yöne çekebilirsiniz. Tırnağını yediği sırada ''Hadi gel birlikte şurayı toplayalım'' diyerek ilgisini dağıtabilirsiniz. Çocuğun eline oyalanacağı birşeyler vermek de yararlı olacaktır. Tırnağını yemediği sırada ''Bak ne güzel, tırnağını yemiyorsun'' gibi onurlandıracak sözler kullanmanız çocuğunuzun da tırnak mücadelesine ortak olmasını sağlayacaktır.
  [​IMG]