Çocuklarda Yaşa göre beslenme nasıl olmalı?

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve webkolik tarafından 25 Nisan 2014 başlatılmıştır.

  1. webkolik

    webkolik Süper moderatör Yönetici


    Bebeklik döneminde büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğunu biliyorsunuz. Bu dönemde bebek beslenmesine özen gösterilmesi, çocuğun ilerdeki tüm hayatına ve sağlık durumuna etki eder.. 0 ila 1 yaşına kadar olan dönemde anne sütünün önemi büyüktür. Bu dönemde çocuk ek besinlerle tanışır. 1-5 yaş arasındaki küçük çocuklar ise aile fertleri ile beraber 3 öğün yemek yemeli, öğün aralarında da meyve veya süt gibi besleyici gıdalar almalıdır. Öğün aralarında şeker, çikolata gibi gıdaların verilmesi çocukların iştahını azaltır ve aşırı kilo alımına ayrıca diş çürümesine sebep olur.

    Bebeklik döneminde beslenme açısından dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bebeklik dönemindeki beslenme, büyüme ve gelişmeyi etkileyen en önemli etkenlerdendir.

    Bebekler için en iyi besin anne sütüdür. Hiçbir ek besin anne sütünün yerini alamaz. Anne sütünün sindirimi bebek için kolaydır. Bebeğin büyüme ve gelişmesi için gereken tüm besin maddeleri anne sütünde uygun oranda bulunur. Anne sütündeki protein miktarı ve kalitesi bebeklerin gelişimi için ideal düzeydedir. İçerdiği demir, kalsiyum, fosfor gibi mineraller inek sütüne göre daha az olsa da anne sütündeki bu mineraller bebek bağırsağı tarafından inek sütündekilere göre daha fazla emilir. Ayrıca anne sütü bebeğin enfeksiyon ve alerjilere karşı korunmasını sağlayan antikorları içerir.