Çocukların Birbirlerine Karşı Görevleri

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 19 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Ailede kardeşler, soy yönüyle birbirlerinin parçaları gibidir. Her ne olursa olsun hiçbir sebep, onları birbirlerinden uzaklaştırmamalıdır. Para, servet, miras gibi konulardan dolayı kardeşlik bağını kesmek ya da gevşetmek, İslam ahlak kurallarına uygun değildir. Bunlar gelip geçici şeylerdir ama kardeşlik ebedidir.
  Kardeşler arasında her konuda adalet ve hakkaniyet ilkeleri gözetilmelidir. Kardeşler arasında sevgi, ne kadar içten ve kuvvetli olursa, aile ocağının kuvvet ve samimiyeti de o derece sağlam olur.
  Aile hayatında büyük kardeşlerimiz, babamız ve annemiz gibidir. Küçük kardeşler, büyük kardeşlerine karşı saygılı olmalı, büyükler de küçüklerini korumalı, onlara karşı sevgide kusur etmemeli ve şefkatli davranmalıdır.
  Kardeşler arasındaki samimi duygular, paylaşma ahlakı ve merhamet eksenli davranışlar, ileride onların çocuklarına da yansıyacaktır. Anne ve babaların çocuklarından en çok bekledikleri şey, kendi aralarında sevgi ve dayanışma eksenli kardeşliği korumalarıdır.
  Kardeşler arasında ihtiyaç sahipleri varsa diğer varlıklı kardeşler onu ekonomik açıdan desteklemeli, problemlerinin çözümü için çaba sarf etmelidirler. Bu tür yardımlaşmaya yönelik güzel davranışlar, kardeşler arasında sevgi bağlarını güçlendirecektir.