Çocukların Rol Modellerinde Oyunların Önemi

Konusu 'Okul Öncesi Eğitim' forumundadır ve Elif tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Çocukların Rol Modellerinde Oyunların Önemi

  Çocuk Gelişiminde Oyunların etkisi


  Çocuklar 3 ila 6 yaş arasında dünyayı algılama ve yorumlama dönemine girer. Anne ve baba çocuklar için bu dönemde ilk karakterlerdir.
  Kız çocuğu annesini, erkek çocuk da babasını taklit eder. Eğer yakın çevresinde varsa abla ve abiler de taklit edilmeye başlanır. Daha sonra zamanla çevresinde başkalarının da farkına varır ve akrabaları, okul arkadaşlarını kendi iç dünyasına göre yorumlamaya başlar.Çocuklar için ilk yaşlar, büyüdüklerinde örnek alacağı bir rol model oluşturma dönemidir. Çocuklar kendini güvende ve mutlu hissetmek istediği için genellikle, çevresinde gördüğü güçlü veya eğlenceli karakterleri model olarak tercih eder. Bu karakterler genelde televizyondan tanıdığı bir çizgi film karakteri olur ya da bilgisayar oyunlarında tanıdığı bir karakter olabilir. Evde aile bireylerinden biri, okulda öğretmeni, oyun arkadaşlarından biri de çocuk için rol model olabiliyor.
  Günümüz çocukları teknolojinin lerlemesi ile birlikte çoğu vakitlerini televizyon ve bilgisayar karşısında geçirir. Bu cihazlar karşısındaki cocuk güçlü tehlikelerle mücadele eden, korkusuz, iyi niyetli, yardımsever karakterleri kendine rol model aldığında, hayatında kendini onlarla özdeşleştirir ve onlar gibi davranmaya çalışır.

  Aksi durumda korkak, şiddet yanlısı,yalancı ve kötü niyetli karakterle iyi karakterlerden ayırt edemezse, kendine yanlış bir rol model seçip, taklit etmeye ve karakter oluşumunda onu örnek almaya başlar. Seçtiği karakterin davranışlarını aynengöstermekten çekinmez.

  Çocuklar yukarda bahsettiğimiz yaşlarda dünyaya eleştirisel bakabilme kabiliyetine henüz sahip olmadıkları için iyi yönlendirilmeleri gerekmektedir. İşte oyunlar ve çizgi filmler bu bakımdan çocukların, doğru ile yanlışı, iyi ile kötüyü ayırt etmeleri açısından faydalıdır. Bu kavramlar çocukların anlayacağı dilden işlemektedir.
  Çizgi filmlerde anlatılanlar, oyunlarda çocuklara verilen görevler, onların iyi veya kötü yönde gelişmelerini sağlar. Çocuklara macera oyunları, savunma oyunları ve dini oyunlar bu bakımdan çocuklar için çok faydalıdır.