Çoklu zeka kuramı nedir kısaca

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Lavinia tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Çoklu zeka kuramı nedir özet

  Çoklu zekâ kuramı 1983 yılında Howard Gardner tarafından zekâyı tek ve baskın bir yetenek olarak görmekten ziyade, çeşitli ve özel boyutlardan oluştuğunu öneren bir modeldir.

  Gardner bilişsel yeteneklerin geniş bir yelpazeden oluştuğunu ve aralarında sadece çok zayıf bir korelasyonun bulunduğunu savunmaktadır. Örneğin, kuram çarpma işlemini kolayca öğrenen bir çocuğun, bu görevde zorluk yaşayan bir çocuğa göre daha zeki olduğunu söylemez. Basit çarpma işlemlerinde uzmanlaşmak için zaman harcayan bir çocuk 1) çarpma işlemini farklı bir yolla öğrenebilir, 2) matematik dışındaki bir alanda üstün olabilir, 3) hatta çarpım sürecini derin bir seviyede anlıyor veya tamamen farklı bir süreç olarak görüyor olabilir. Temelde derin bir anlayış içermesi de yavaşlığa ve çarpım tablosunu hızlı hatırlayan çocuğa bakıldığında potensiyel matematiksel zekâsının gizlenmesine neden olabilir.

  Kuram ortaya atıldıktan sonra farklı tepkilerle karşılaştı. Geleneksel zekâ testleri ve psikometrikler genellikle zekânın boyutları ve farklı görevler arasında Gardner'ın kuramının öngördüğü düşük ilişkiden ziyade yüksek korelasyon bulmakta. Yine de birçok eğitimci kuramın önerdiği yaklaşımların uygulamalı değerini destekler.

  Gardner dokuz yeteneğin bu ölçütleri karşıladığını savunur:
  Uzamsal
  Sözel
  Mantıksal-Matematiksel
  Kinestetik
  Müziksel
  İçsel
  Sosyal
  Doğasal
  Varoluşsal
  Yukarıdaki zekâ çeşitlerinin yanı sıra, Gardner, Ahlâk zekâsı'nın da 10. boyut olmaya değer olduğunu belirtmektedir.