Çöl biyomlarına dünyadan örnekler vererek hangi canlıların bu biyomlarda yaşayabildiğini açıklayınız

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Demir tarafından 21 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Çöl biyomlarına dünyadan örnekler vererek hangi canlıların bu biyomlarda yaşayabildiğini açıklayınız

  Yeryüzünde büyük alanları (yaklaşık %35) kaplayan biyomlardır. GüneyAfrika'da Kalahari Çölü, Kuzey Afrika'da Sahra Çölü ve Arabistan Çölübüyük çöllere örnek olarak verilebilir.

  Ülkemizde tam olarak çölleşmiş alanlar yoktur. Ancak karasal iklimin hakim olduğu ve bitki örtüsünün aşırı tahrip edildiği Karapınar ve Tuz gölü çevresi çölleşme yönüyle hassas bölgelerdir.

  İklimi: Sıcaklık gündüz çok yüksek iken gece aniden düşer. Yağış çok az ve nem oranı da buna bağlı olarak düşüktür. Orta Asya'da soğuk çöller bulunur.

  Soğuk çöllerde sıcaklık -30 derecenin altına düşebilir. Soğuk çöllerdeki nem oranı, sıcak çöllere göre daha yüksektir. Çin'deki Taklamakan Çölü soğuk çöllerdendir.

  Bitki örtüsü: Çölde su ihtiyacı az olan bitkiler yaşar. Tipik bir çölde, kökleri toprağın derinliklerine uzanan çalılıklar ve kaktüsler bulunur. Bu bitkilerde köklerin ozmotik basıncı çok yüksektir. Kaktüslerin su depolama özelliği vardır. Çöl bitkilerinin gelişmesi çok hızlıdır.

  Hayvanlar: Çöllerde suya az ihtiyaç duyan ve suyu depo edebilen canlılar yaşar. Tilki, tavşan, keseli fare, antilop, kertenkele, yılan, akrep, deve ve bazı böcek türleri bulunur. Bu hayvanlar, yedikleri tohum ve kaktüslerden sağladıkları su ile yetinerek aylarca susuz yaşamlarını sürdürebilir.