Çöl Biyomlarının Genel özellikleri nelerdir

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Demir tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Çöl Biyomlarının Genel özellikleri kısaca

  Çöller hava sıcaklığının 40 °C ve üzerinde olduğu, toprak yüzeyi sıcaklığının ise 60 °C nin üstüne çıktığı kurak alanlardır. Çöllerde sıcaklık gün içerisinde ve mevsimler arasında büyük farklılıklar gösterir. Çöller, dünyadaki karaların yaklaşık % 35’ine karşılık gelir.

  Çöl biyomunda en fazla sınırlayıcı etkiye sahip olan çevresel faktör sudur. Yağış miktarının düşük olmasının yanı sıra yağışların yıl içindeki dağılımında görülen düzensizlikler de çöl oluşumunda etkili olur. Çöllerde yıllık yağış ortalaması genellikle 30 cm3 ten daha azdır. Yıllık yağış miktarı çok az olduğu için bitki örtüsü olarak kuraklığa dayanıklı çalılar ve kaktüs gibi su depolayan bitkiler hakim türlerdir.

  Orta Asya’da soğuk çöller bulunur. Soğuk çöllerde sıcaklık - 30 °C nin altına düşebilir. Soğuk çöllerdeki nem oranı sıcak çöllere göre daha fazladır. Çin’deki Taklamakan Çölü soğuk çöle örnektir.

  Kuzey Afrika'daki Sahra Çölü, Güney Afrika’daki Kalahar Çölü ve Arabistan Çölü büyük çöllerdendir.

  Çöl hayvanları kurak ortamlara uyum sağlayabilecek fizyolojik adaptasyonlara ve davranış biçimlerine sahiptirler. Örneğin bazı çöl fareleri asla su içmezler. Su ihtiyaçlarını yedikleri tohumlardan karşılarlar.

  Ülkemizde gerçek anlamda çöl bulunmaz. Fakat karasal iklimin hakim olduğu ve bitki örtüsünün aşırı tahrip edildiği Tuz Gölü çevresi ve Karapınar çölleşmeye hassas bölgelerdir.