Cuma Günü Alış Veriş Yapmak Caiz mi?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 18 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Cuma Saati Ticaret Haram Olurmu?

  Cuma Vaktinde Ezandan Sonra Alış Veriş Yapılır mı?

  Cuma günü haftanın en kutsal günü ve müslümanların bayramıdır. Cuma günü insanlık tarihi boyunca önemli olaylara başlangıç olmuştur. Cuma gününün anlam ve faziletini Hazreti Rasulullah Efendimiz (as) bir hadisi şerifinde şöyle tarif ediyor; "Allah (cc) indinde günlerin mevlası Cuma günüdür. Cuma günü Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı günlerinden de efdaldir. Cuma gününde şu 5 nitelik vardır.

  1- Hz.Adem aleyhisselam babmız o gün halkedilmiştir.

  2- Hz.Adem Babamız Cuma gün yeryüzüne inzal buyrulmuştur.

  3- Hz.Adem (as) Cuma gün vefat etmiştir.

  4- Cuma gününde öyle bir zaman vardır ki, kulu Cenabı Allah'tan isterse Allah (cc) mutlaka onu kabul eder.

  5- Kıyamet Cuma gün kopacaktır. Allah’a (cc) yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.(Buhari)

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

  Ayrıca Allah'u Teala Hazretleri Cuma suresi 9. ayeti kerimede; "Ey iman edenler. Cuma günü namaza çağırıldığı (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır." buyurmaktadır. Peygamber Efendimizde Cuma gününe büyük önem vermiş ve sahabesini teşvik etmiştir. Böyle bereketli bir günün feyiz ve rahmetinden istifade etmek, dünyevi her türlü kazançtan daha önemlidir. Cuma günü cuma namazına mükellef her müslümanın cuma satinde alış veriş yapması caiz değildir. Hanefi ve Şafii fukehasına göre alış veriş sahih olsada elde edilen kar haramdır. Maliki ve Hanbelilere göre ise alışveriş fasittir. Fakat cuma namazı üzerine farz olmayanların yani kadınların yada yolcuların bu saatte alışveriş yapmaları caizdir. Yinede ulema genele uyulmasının en güzel ahlak olduğunu bildirmişlrdir. Cumanız mubarek olsun.
  yavuz yıldırım/webokur.net​

  [​IMG]