Cuma Günü Okunacak Dualar

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 24 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Hiç kuşkusuz dua ibadettir, hatta ibadetin özüdür. İbadette insan riya ve gösterişe düşebilir. Bu da fayda değil, zarar verdiği için insanın lehine değil, aleyhinde olur. Ama kabul gören bir dua, dünya ve ahiret hayırlarına vesile olur. Onun için cuma günü duanın önemi çok büyüktür. Zira cuma günü ve gecesi yapılan dua reddedilmez, mutlaka kabul edilir.
  cuma-gunu-okunacak-dualar.jpg
  Peki, cuma günü okunacak dualar nelerdir? Cuma günü ve gecesi neler okunması gerekir?

  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamet gününde yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma günü arasında işlediği günahlar da affolur.)
  [Tergib]

  (Cuma günü 80 salevat getiren birinin 80 yıllık günahı affolur.)
  [Dare Kutni]

  (Cuma günü ya da gecesi Duhan suresini okuyana da Cennette bir köşk ihsan edilir.)
  [Taberani]

  (Cuma gecesi Yasin-i Şerif suresini okuyanın, günahları affedilir.)
  [İsfehani]

  (Cuma günü gusül abdesti alanın günahları affolur.) [Taberani]

  (Cuma gününün sabahı namazından önce, "Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh" okuyanların, deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.)
  [İbni Sünni]

  (Cuma namazından sonra, 7 kez ihlas ve muavvizeteyn okuyanı, Allah, bir hafta boyunca kazadan, beladan, kötü işlerden korur.)
  [İ.Sünni]

  Cuma sabahı 3 istiğfar okumak
  Yine bir hadis-i şerifte, (Cuma günü sabah namazından önce, üç kere “Estağfirullahel’azîm ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyelkayyûme ve etûbü ileyh” okuyanın, kendinin, ana ve babasının bütün günahları affolur) buyuruluyor.

  Günahların affolması için, haram olan şeyleri bırakmak şarttır. Kul hakkı ile kazaya kalan farzları ödemek farzdır. Çünkü farzı yapmayınca, o konudaki nafile ibadetler de kabul olmaz.
   

  Ekli Dosyalar: