Cuma Günü Zühre Saati

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 28 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Cuma Günü Zühre Saati Ne Zaman

  Cuma Günü Zühre Saati Kaçtır

  Zühre yıldızı müslüman astronomi alimlerinin isimlendirdiği yıldızlardan birisidir. Halk arasında çoban yıldızı diyede isimlendirilmektedir. Akşam üstü gözüküp sonra kaybolan bir yıldızdır. Diğer yıldızlar gibi muayyen bir vakti yoktur. Avrupa bilim dünyası bu yıldızın adını latince Venüs olarak isimlendirmiştir. Kendi ekseni etrafında, Güneş Sistemindeki diğer tüm gezegenlerin aksi istikamette döner.

  Uzay bilimi ile uğraşan bazı astonomi bilginleri Zühre yıldızının (Venüs) Cuma günü eşref saati ile ilgisinin olduğunu düşünmüşlerdir. Astronomik olarak gezegenlerin hareketlerinin metafizik anlamda bir çekim alanı oluşturduğunu düşünmüşlerdir. Her olayın hikmetsel boyutlarının bulunduğunu düşünerek, Cuma günü duaların kabul edildiği sevenlerin kavuştuğu, aşk ve sevginin hasıl olduğu gibi bazı özel durumların bu saatte olduğuna inanmaktadırlar. Bu görüşler tamamen teorik anlamdadır. İddia eden bilim adamlarını bağlarlar. İslami ilim kaynaklarından her hangi bir rivayet ile delilleri yoktur. Bu yüzden taabbudi konularda bağlayıcı niteliğe sahip değildirler. Cuma günü zühre vaktinin öğle saat birde olduğunu söyleyenler vardır.

  Peygamber Efendimiz Cuma günü eşref saati ve fazileti hakkında hadis aktarırken belirli bir vakit söylememiş Cuma günü içinde saklı olduğunu bildirmiştir. Peygamber Efendimizin cuma günü hakkındaki hadisi şöyledir. "İçerisinde güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Adem Aleyhisselam o günde yaratıldı, o günde cennete girdirildi, o günde oradan çıkartıldı ve o günde kıyamet kopacaktır! O günde öyle bir saat var ki, Müslüman bir kul o saate denk getirerek Allah’tan hayırlı bir şey isterse, Allah onun isteğini verir" Cuma günü Peygamber Efendimize çok salavat çekerek her anını murakabe ile geçirmeye çalışmalıyız. Sünnete uygun olanda budur. Cumanız mübarek olsun.
  ywx webokur.net

  Cuma Günü Birinci Saati Nedir
  [​IMG]