Cuma Gününün Fazileti ve Yapılması Gerekenler

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 10 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Cuma Gününün Fazileti ve Yapılması Gerekenler Nelerdir

  Cuma günü bizler için büyük bir gündür. Allah Zülcelal islamı ve müslümanları onunla şereflendirmiştir.Bu günde, Peygamber Efendimize getirilen salavatların sevabı kat be kat fazla olur. Cuma gecesi haftanın en efdal gecesidir. Kişi Cuma namazını kıldığı takdirde, bu namaz iki Cuma arasında, büyük günahlardan kendini muhafaza etmişse küçük günahlarına kefarettir, onları affettirir. Bu gün o kadar hayırlıdır ki insan ve cinlerin dışındaki bütün kainat, toprak, gök, dağ, deniz ve melekler bu günde Allah'tan daha fazla korkarlar ve Allah'ın zikri ile meşgul olurlar.

  Cuma gününde bir saat (bir vakit) vardır ki insan bu saatte hayır olarak dünya ve ahireti için nasıl dua ederse Allah kabul eder. Bu saatin, her ne kadar hadislerde, hutbe ile namaz arasındaki bölüm olduğu söylenmişse de tam olarak bilinmemektedir. Peygamber Efendimize bunun hangi saat olduğu sorulunca. ''Biliyordum ama unuttum.'' buyurmuştur. Peygamber Efendimize unutturulmasının hikmeti, müminlerin Cuma gününü ibadetle geçirmeleri içindir.

  Cuma günü yapılan gusül, insanın günahlarının affına vesile olur. İnsan, bu büyük hayırdan kendini mahrum etmemelidir. Cuma günü gusletmek, mismak kulanmak, koku sürünmek sünnettir. Bazı hadisi şeriflerde, Cuma günü çok erkenden camiye gitmenin ne kadar faziletli olduğu geçmektedir. Çünkü kişi, erkenden camiye gittiği zaman, kendisine birinci safta yer seçip Allah'ı tesbih ederek, zikredecektir. Dünta meşguliyetlerinden uzaklaşıp Allahu Zülcelal'e yalvararak ve dua ederek vaktini geçirecektir.

  Cuma günü, melekler, ellerinde defter ve kalemle caminin kapısında durarak gelenleri salih kulların defterine yazarlar. İmam minbere çıktığında defterler kapatılarak kaldırılır. İmamın minbere çıkmasından sonra camiye gelenler salih kullar defterine yazılma fırsatından yararlanamazlar.

  Şeytanlar, Cuma günü insanları camiye erken gitmemeleri için kendi iş ve sanatları ile meşgul ederler. ''Sana bu vakitte bir müşteri gelebilir'' diyerek, onu meşgul etmeye çalışırlar. Cuma günü Peygamber efendimize salavat getirip Kehf ve Duhan surelerini okumalı ve Allah'ı zikirle meşgul olmalıyız.

  Allahu Zülcelal hepimize, Cuma günlerini hakkıyla değerlendirmeyi nasip etsin.
  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/cuma-gununun-fazileti-33392.jpg]cuma-gununun-fazileti-33392[/IMGALT]