Cuma namazı kaç rekattır

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 24 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Cuma Namazı

  Cuma Namazı Farz Bir Namazdır.
  Cuma namazı haftada bir defa Cuma günü öğle namazının vaktinde cemaatle kılınan farz bir namazdır. Tek başına kılınmaz. Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Cuma günü nümüzü çağrıldığınız zaman, hemen Allah’a anmaya koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma suresi, 9. ayet)
  Cuma namazı kimlere farz değildir?
  Cuma namazı yolculara, camiye gidemeyecek kadar hasta olanlara ve özgürlüğü kısıtlanmış olanlara farz değildir. Cuma namazını herhangi bir nedenle kılamayanlar, öğle namazını kılarlar.

  Cuma Namazının Kılınışı
  Cuma namazı on rekattır. Okunan ilk ezandan sonra dört rekat sünnet kılınır. Bunun kılınışı aynen öğle namazının ilk dört rekat sünneti gibidir. Daha sonra hutbe okunur. İmamın minbere çıkarak okuduğu hutbede; Allah anılır ve övülür, peygamberimize dua edilir (salavât), Müslümanlara dini konularda kısaca öğüt verilir. Daha sonra imamla birlikte iki rekât cumanın farzı kılınır. Cuma namazının farzı sabah namazının farzı gibi kılınır. Cumanın farzından sonra kılınan dört rekâtlık sünnet de öğle namazının sünneti gibi kılınır. Böylece namaz tamamlanmış olur.