Cuma Namazı Vakti Ne Zaman

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 14 Aralık 2012 başlatılmıştır. 1. Cuma Namazı Vakti Ne Zaman Girer

  Cuma Namazının Vakti Geçerse Kaza Olarak Kılınırmı

  Cuma namazı ilk olarak Peygamber Efendimizin Medine-i Münevvereye hicreti ile kılınmaya başlanmıştır. Cuma kelime manası olarak cem olmayı toplanmayı ifade etmektedir. Cenabı Allah tarafından her Peygamber ve ümmetine bir dinlenme günü belirlenmiştir. Bu günlere de has olmak üzere bazı ibadetler devdi edilmiştir. Yahudilerin Cumartesi yasağı ve Hıristiyanların Pazar günleri bunlara örnek gösterilebilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa aleyhisselam cenaplarına da Cuma günü özel bir gün olarak Cenabı Allah tarafından bahşedilmiştir. Büyük üstadlar derlerki, her ümmete tam gün istirahat verildiği halde Peygamber Efendimizin biz ümmetine ise Cuma namazından sonra isteyenlerin yeryüzüne dağılarak yani işlerinin başına dönerek helal rızıktan faydalanabileceklerini Cuma suresinde bildirmektedir.

  Cuma namaznın vakti öğle namazı vakti ile aynıdır. Cuma namazının farz kılındığı bir beldede öğle namazı kılınmaz. Fıkıh alimleri Cenabı Allah'ın kullarına iki farzı bir arada yüklemediğini beyan buyurmuşlardır. Güneşin tam tepede olduğu vakitten batıya doğru bir müddeet meyletmesi ile başlayıp ikindi vaktine kadar olan sürede cuma namazı kılınabilir. Bu durum cemaatin maslahatı ve kılınan yerin keyfiyetine göre değişiklik arzedebilir. Fakat her namazda olduğu gibi aslolan vaktin evvelinde ikame edilmesidir. Ayrıca cuma namazı cemaat ile kılınması şart olan bir ibadet olduğu için o beldede kılınan cuma namazı cemaatine yetişemeyen fertler münferit olarak öğle namazını kılarlar. Osmanlı Devletinin son dönemlerinde fıkıh uleması cuma namazı şartlarının ihtilafına binaen cuma namazından sonra zuhri ahir niyeti ile üzerlerine farz olması muhtemel son öğle namazınının kılınması yönünde fetva vermişlerdir. Ülkemizde bu uygulama halen devam etmektedir.

  Cuma günü müslümanların bayramı hükmündedir. Bu günde cuma namazına özel olarak hazırlanıp bayram havası oluşturmaya çalışmalıyız. Müslümanlara ikramda bulunarak ihtiyaç sahiplerini gözetmeliyiz. Peygamber Efendimiz Cuma günü öyle bir zaman dilimden bahsedip müjdesini vermiştir ki; eşref saati de denilen bu zaman içerisinde kulu ile Cenabı Allah arasında uda bakımından perde bulunmamaktadır. Bazı alimler bu vaktin imamın hutbede dua için oturduğu vakit olduğu yada cuma namazından hemen sonraki vakit olduğu gibi ihtilaflı görüşleri vardır. En doğrusunu Cenabı Allah bilir. Bize düşen görev ise cuma gününü bir fırsat bilim maddi ve manevi gıda alabilmek için her anımızı dua zikir ve ibadet ile geçirmeye çalışmalıyız. Cumanız mubarek olsun.
  ywx webokur.net
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Ocak 2013

 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici  Cevap: Cuma Namazı Vakti Ne Zaman

  Cuma Namazı Saatleri bazı illerde sabitlendi.Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin de Cuma namazlarını kılabilmesi için namaz saatinde düzenleme yapıldı.
  Çalışanların cuma namazına daha rahat yetişmelerini sağlayan bu uygulamanın, Sakarya genelinde 21 Aralık Cuma gününe kadar devam edilecek. 21 Aralık 2012 tarihten itibaren Cuma Namazlarının normal öğle namazı vaktinde kılınmaya başlanacağını belirtti.
   
 3. Cevap: Cuma Namazı Vakti Ne Zaman

  ihtiyaca göre bu tür düzenlemeler yapılabilir. ülkedemizde devlet memurlarının namaz saatlerine göre mesai ayarlaması yapılmasıda çok güzel olur.