Cumhuriyet Bayramı Konuşma Metni

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 11 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim hakkında Konuşma metni

  CUMHURİYET BAYRAMI KONUŞMA METNİ

  Atatürk’ün çağdaş Demokratik Cumhuriyet biçimi ile ilerlediğimiz mesafe küçümsenecek gibi değildir. Cumhuriyet bize, dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır.

  Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti 89 yıllık başarı, bir uygarlaşma öyküsüdür. Cumhuriyetin başarıları ile haklı bir gurur duyuyoruz. Bugün Türkiye, islâm dünyasındaki tek laik ve demokratik bir Cumhuriyet, çağdaş bir ülke, şu anki ekonomik krize rağmen dünyanın en büyük ekonomisinden biri, bölgesinde hatırı sayılan güç, bir istikrar unsuru ve Avrupa Birliğine aday bir ülkedir.

  Atatürk’ün 29 Ekim 1923'de 'Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.' diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.
  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolunda Türkiye Cumhuriyeti Laik ve demokratik anlayıştan taviz vermeden, hızla ilerlemektedir. Buna hiç bir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmadığımız sürece.

  Hak ve hürriyetlerden mahrum toplumların ayakta kalmaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup, kollamak olmalıdır.

  Atatürk’ün gösterdiği, “Çağdaş uygarlık düzeyini yakalama” hedefine O’nun belirttiği gibi, “Bilim ve teknolojinin yol göstericiliğinde” ulaşacağımıza webokur.net olarak inancımız tamdır.

  Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin 89.Kuruluş yıldönümünü kutlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anarım.