CV Doldurmanın Kuralları

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 22 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  CV Doldurmanın Kuralları nelerdir?

  CV (curriculum vitae) düzgün özgeçmiş doldurmak için aşağıda bazı kurallara bakıp fikir sahibi olabilirsiniz.
  Düzgün doldurulan bir cv yeni işe kabul olmak için çok yardımcı olacaktır.İşte CV nasıl yazılır, hangi kurallara uyulmalıdır?

  CV Kuralları
  [​IMG]

  1. Adınızı, Soyadınızı, yaşınızı, yaşadığınız adresi, iletişimi ve e-posta adresinizi doğru giriniz. Aksi takdirde sizinle iletişim kurmak mümkün olmayacaktır.

  2. Bildiğiniz diller bölümüne kendi diliniz dışında minimum 1 veya 2 dil girmelisiniz.

  3. Cv'de resminizin olması çok önemlidir. Resmi profesyonel fotoğrafçıya çektirin.

  4.Cv de şahsi biyografinizi değil de profesyonel biyografik bilgilerinizi girin. Sadece iş hayatı bilgileriniz detaylı bulunsun.

  5.Cv’nizi doldururken kendi kendinizin reklamınızı yaptığınızı aklınızdan çıkarmayın.

  6.Cv’niz 2 sayfa olsun.Sığmıyorsa maksimum 3 sayfaya sığdırın. Bilgi çok olduğunda diğer sayfaları okumayabiliyorlar.

  5.Iş deneyimi olmayanlar eğitim, kurs, bilgisayar bilgisi ve diller bölümünü dikkatli doldursun. Bu tip cv’lerde bu bölmeler kritik rol oynar.

  8. Eğitim alanına kesinlikle okuduğunuz ortaokulu girmeyin. Sadece bitirdiğinizde veya halihazırda eğitiminizi sürdürdüğünüz Üniversite veya Meslek okulunun adını girin. Çünkü, işveren için sizin ihtisasına uygun bitirdiğiniz okul daha önemlidir.

  9. Kurslar bölümünde aldığınız sertifikalar ve diplomaların olması size çok yardımcı olabilir. Eğer Uluslararası dereceli sertifikatlarınız varsa, işe kabul olma şansınızı 2 kat artırabilir.

  10. Bilgisayar bilgisi modern dönem için bilinmesi gereken konuların başında gelir. Hemen hemen işletmelerin % 97 işçiler bilgisayarla çalışıyor. Bu faktörü mutlaka dikkate alın. Bilgisayarla çalışmayı minimum düzeyde öğrenin. Bu bölüme kullanmayı bildiğiniz programları girin. Başka bildiğiniz programlar varsa, onları da dahil edin. Her halde ekstra programların zararı olmaz. Ama kesinlikle müzik dinlemek için program adlarını girmeyin.

  11. Kariyer bölümünde çalıştığınız firma ve kuruluşların adlarını ve hangi görevdelerde çalıştığınızı girin. Eğer bir ve daha fazla firmada çalıştıysanız, onları sırasıyla belirtin. Bir iş yerinde 1 yıl ve daha fazla çalıştıysanız, bu sizin için avantaj olabilir. Şunu da belirtmek gerekir ki, işverenin işe uygunluk konusunda karar verdiği bölümlerin başı burasıdır.

  12.Yabancı şirketlere iş talebinde bulunuyorsanız, Cv’nizi İngilizce ve Almanca dillerinde de hazırlayın. Genellikle, cv’nin kopyasını 3 dilde, Türkçe, İngilizce ve Almanca dilinde hazırlayablirisniz.
  Kaynak: Doğu Rehberi