Dede Korkut Hangi Dönemde Nerede Yaşamış

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Dede Korkut'un yaşadığı devir hakkında elde bulunan kaynaklar, edebi sıfat taşımaktadır. Bütün Türk illeri, ellerinde destanları, koşmaları ve öğütleri ile yaşayan, Dede Korkut, Baba korkut, yahut Korkut ata, hakkında araştırmalar, Dede Korkut'un VII. yüzyılda, Türkler'in İslamiyet'i ilk kabul etmeye başladıkları yıllarda yaşadığı fikrini doğrulamaktadır. Bu konuda, XIV. yüzyılda yaşamış olan ünlü tarihçi Reşideddin araştırmalarının neticesinde elde ettiği bilgileri şöyle ifade ediyor; Dede Korkut, Oğuz hükümdarı İnal Sir Yavku Han zamanında elçi sıfatı ile Hz. Peygamberin yanına yollanmış, özü İslam dinini kabul etmiş ve Oğuzlar'ın büyük hakanını da Müslüman etmiştir. Ayrıca,Reşideddin araştırmaları sonucunda Dede Korkut'un çok uzun yıllar yaşamış bir eren olduğunu belirtmiştir. Dede Korkut'un bu uzun ömrünü Reşİdeddin'den sonra, yakın tarihimizde araştırılan alimler de 215 yıl olarak tahmin etmektedirler.
   

 2. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Cevap: Dede Korkut Nerede Yaşadı

  Bir sözlü rivayete göre; Dede Korkut'un babasının Sirderya Oğuzlarının Kayı boyundan, annesinin de Kostanay Kıpçakları'nın kızı olduğu söylenir.

  Orta ve Küçük Asya Oğuzlarının idarecilerinin bu boydan çıktığını hepimiz biliyoruz. 'Dedem Korkut Kitabı'nın, bu boyun hakimiyetini yüceltmek için ele alındığı anlaşılmaktadır.