Dede Korkut Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 18 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Dede Korkut'un hayatı kısaca

  Dede Korkut'un hayatı ve destanları hakkında; 1864 yılında uzun araştırmalar yapan Barthold, onun, diğer araştırmalarında belirttiği gibi; 215 yıl gibi uzun müddet yaşamış ve Oğuzların devlet işlerinde yol gösteren, hanların akıl danıştıkları, han çocuklarına isim babalığı yapmış bir eren olduğunu belirtmektedir.

  Dede Korkut destanlarına adını vermiş, daha doğrusu bu adla tanınan destanlarda; devamlı olarak adı geçen Dede Korkut'un hayatı hakkında bugüne kadar yapılan araştırmalardan elde edilen bilgiler ne yazık ki, bu kadardır. Türkler'in dünya tarihinde ilk kurdukları devlet olarak bilinen Hun İmparatorluğunun hükümdarı Oğuz Han ve Oğuz Han'ın Türk İmparatorluğu'nun bekası için yaptıkları işleri anlatan Oğuzname'de Dede Korkut adı sık sık geçmektedir.

  Dede Korkut, ''Atalar Sözü'' isimli eserde, iyi bir anlatıcı, toplumda ve devlet için yaptığı faaliyetleriyle karşımıza çıkar.

  Kaynaklarda; onun dört kağanın veziri, danışmanı ve katibi olduğu hakkında bilgiler vardır.

  Türkler'in, Anadolu'ya gelip yerleştikleri sırada ve Azerbaycan'ın günümüzde Sovyet coğrafyasına göre; Ermenistan Devleti'nin sınırları içinde kalan bölgede, bölgenin yerli ahalisi ile, bölgeye gelip yerleşen Türkler arasındaki savaşları anlatan destanlarda da; yine Dede Korkut adı sık sık geçmektedir. Bu iki konu arasındaki tarih dikkate alındığı zaman; önümüze çok uzun bir süre çıkmaktadır.Tabiatıyle Dede Korkut'un, bu kadar uzun süre yaşamış olduğunu kabul etmek, mantığa terstir. Burada mantığın kabul edebileceği bir husus var, o da şudur: Dede Korkut Destanları, Türklerin Şaman oldukları Dönemlerde, bugünün halk aşığı veya ozan diyebileceğimiz ve Şaman ve baksı adlarıyla tanınan şahısların sazlarla söyledikleri, koşmalar,nasihatler ve övmeler, şifahi edebiyat dediğimiz bölümü teşkil eden destanların bütünüdür.