Değişen Dünya ve Türk Dış Politikası Ortadoğu

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 4 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Değişen Dünya ve Türk Dış Politikası Ortadoğu
  Türkiye, 1990 yılında Irak’a yapılan askeri müdahaleye destek vermiş, ancak bölgede oluşan istikrarsızlık Türkiye’yi hem siyasi hem de ekonomik anlamda olumsuz etkilemiştir. Türkiye Irak’a yönelik istikrarın sağlanması, toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin kalkınmasında etkin olma politikalarını izlemektedir.

  Türkiye ile Suriye, su sorunu ve Suriye’nin terörist faaliyetlere destek vermesi konusunda sorun yaşamış ancak son dönemlerde Suriye’nin teröre verdiği desteği kesmesi ve ABD’nin yaptırımlarına karşı Türkiye’nin Suriye’yi desteklemesi Türkiye ile Suriye ilişkilerinin düzelmesini sağlamıştır.

  İran’ın da terörist faaliyetlere destek vermesi nedeniyle Türkiye ile İran arasında sorunlar çıkmıştır. ABD’nin İran’a yönelik ambargosuna Türkiye’nin destek vermemesi, İran’ın terörist faaliyetlere desteğini kesmesi ve İran doğal gazının Türkiye üzerinden Batı’ya ulaştırılması Türkiye İran ilişkilerinin gelişmesine ortam hazırlamıştır.

  Türkiye İsrail ilişkileri ilk dönemlerde, karşılıklı diplomatik görüşmelerle devam etmiştir.

  2000’li yıllarda ise İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları Türkiye tarafından tepkiyle karşılanmış ve Türkiye- İsrail ilişkileri sınırlı düzeyde devam etmiştir.