Dekolte giyinen kadına bakmak orucu bozarmı

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve webkolik tarafından 18 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Ramazanda Dekolte giyinen kadına bakmak orucu bozar mı?

  Ramazan ayının sıcak yaz mevsimine denk gelmesi,çoğu kimselerin kafasında farklı sorulara neden oluyor. Bu sorulardan biri dea Dekolte giyenen kadına bakmak orucu bozarmı şeklinde..
  Açık giyinmiş kadınları görmek orucu bozmaz ama Dekolteli açık giyinmiş kadınlara şehvetle bakmak dinen doğru olmaz bu sebeple dikkatli olunmalı ve orucu zedeleyecek durumlardan kaçınmak gerekir.
   

 2. Cevap: Dekolte giyinen kadına bakmak orucu bozarmı

  İlk bakışta yani başınızı çevirdiğiniz anda gayi ihtiyari olarak gözünüze çarpan her ne ölçüde çıplaklık olursa olsun zarar vermez. Fakat hemen bakmayı kesmemiz lazımdır. Bunun dışında bakmaya devam edilmesi durumnda bir kadın tesettürlü bile olsa kişi ona bakarak farkılı şeyler düşünüyor hayal aleminde farklı boyutlara gidiyorsa hükmen orucu yerinde olsa bile sevap ve değer bakımından oruçta birşey bırakmaz. Günlük hayatımızda her türlü manzara ile karşılaşmamız mümkün. Buna engel olmamız ise mümkün değil. Fakat bir münkeri gördüğümüzde başımızı çevirmemiz ayrı, dalıp gitmemiz ayrı birşeydir. Bu arada toplumdaki bazı bireylerin oruç hassasiyeti olmasa bile müslümanlara saygı niteliğinde dikkat etmeleri ayrı bir ahlaki erdemdir.