Demir Eksikliği Nasıl Belli Olur?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Mira tarafından 3 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Demir Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

  Demir eksikliğinin belirtileri nelerdir sorusunun kısaca cevabı şöyledir;Kronik yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve baş ağrısı demir eksikliğinin en sık görülen belirtilerinden biri olarak bilinmektedir.Ayrıca konsantrasyon eksikliği, sinirlilik hali, baş dönmesi, solgun cilt, kalp çarpıntısı, dil ağrıları, yutkunma zorluğu, nedensiz çatlayan dudaklar diğer belirtiler arasında yer almaktadır.

  Demir eksikliği nedeniyle bebeklerde ve küçük çocuklarda konuşma ve yürümede gecikme görülebilir.Büyüme sorunlarının yanı sıra dikkat eksikliği ve sinirlilik hali görülmektedir.Yetişkinlerde ve çocuklarda görülen belirtilerin çoğu tedavi sürecinin başlamasıyla birlikte ortadan kalkmaktadır.Ancak zihinsel ve davranış problemleri kalıcı olduğu görülmektedir.

  Demir eksikliği kırmızı kan hücrelerinde eksikliğe neden oluyor. Kırmızı kan hücreleri azsa vücuda yeterinde oksijen gitmiyor. Oksijen olmayınca yorgunluk kapıyı çalıyor. Bu yorgunluk hem beyni etkiliyor hem bağışıklık sistemini. Demir eksikliği bebekte gelişim sorunlarına ve erken doğuma da yol açıyor.
  Demirin görevleri bu kadarla bitmiyor. Sağlıklı hücreler oluşmasını sağlamaktadır.

  demir-eksikligi-nasil-anlasiilir-.jpeg