Demir Eksikliği Neden Olur

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Lavinia tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.


  1. demir eksikliğinin nedenleri nelerdir?

    Kansızlığın en yaygın nedeni olan demir eksikliği vücutta bulunan demir miktarının olması gereken seviyenin altına inmesi olarak tanımlanmaktadır. Demir eksikliğinin nedenlerinden bahsedecek olursak; demir ihtiyacının artmasıyla başlayabiliriz. Demir ihtiyacının arttığı durumlar; gebelik, emzirme gibi durumlardır. Ayrıca büyüme çağındaki çocuklar, düşük doğum tartılı ve erken doğan bebeklerde de demir ihtiyacı artar.
    Bir diğer neden demirin yetersiz alınmasıdır. Anne sütü yerine demir içermeyen hazır mamalarla beslenen bebeklerde demir yetersiz alınır. Ayrıca inek sütüne 1 yaşından önce geçilmesi, çocuğun günde yarım litreden fazla süt içmesi de yetersiz demir alımına neden olur. Çocuklarda hayvansal gıdaların yeterince alınmaması ve hazır gıdalarla beslenme; yetişkinlerde çay, kahve tüketiminin fazla olması, diyetle fazla miktarda kalsiyum alınması, etin kavrularak ya da fırında fazla pişirilmesi ve sosis, salam gibi hazır besinlerin tüketimi yetersiz demir alınmasına neden olur.
    Bazı kişilerin bağırsaklarında demir yeteri kadar emilemez. Yetersiz demir emilimi de demir eksikliğine sebep olur. Ayrıca kan kaybı da demir eksikliğinin nedenlerindendir.