Denetleyici ve Düzenleyici sistemimizde görev alan yapı ve organlar nelerdir

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Misafir tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır. 1. Denetleyici ve Düzenleyici sistemimizde görevli olan yapılar ve organlar hangileridir?
    2. Cevap: Denetleyici ve Düzenleyici sistemimizde görev alan yapı ve organlar nelerdir

  Sinir sistemi ve hormonal sistem vücudumuzdaki sistemlerin düzenli ve uyumlu çalışmasını sağlar. Bu sistemlerin ortak ismi denetleyici ve düzenleyici sistemlerdir.
  Sinir sistemi merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi olmak üzere ikiye ayrılır. Vücudumuzun denetimi ve yönetimi merkezi sinir sistemi tarafından gerçekleştirilir. Merkezi sinir sisteminin bölümleri ve görevleri:

  Beyin: Sinir sisteminin en önemli organıdır. Milyonlarca nörondan meydana gelen beyin kafatasının içinde bulunur. Hafıza, öğrenme, algılama, düşünme ve değerlendirme merkezi olan beyin duyu organlarından gelen bilgileri değerlendirerek bunlara tepki oluşturur. Konuşma, okuma, yazma, yürüme gibi istemli hareketleri de kontrol eder. Vücut sıcaklığını ve kan basıncını ayarlar. Susama, acıkma, uyku-uyanıklık gibi olayları düzenler.

  Omurilik: Omurilik kuyruk sokumuna kadar uzanır. Omurga içinde yer alır. Omurilikten geçen sinirler beyinden organlara ve organlardan beyne gider. Vücudumuzun refleks merkezidir.

  Omurilik Soğanı: Beyin ile omurilik arasında bulunur. Beyin ve diğer organlar arasındaki bağlantıyı sağlayan omurilik soğanı boşaltım, sindirim, solunum, dolaşım gibi olayları düzenler. Öksürme, yutma, çiğneme, kusma ve hapşırma gibi hareketleri kontrol eder.

  Beyincik: kas hareketlerimizin düzenlenmesini sağlayan beyincik vücut dengemizin korunmasını da sağlar. Dengeyi koruyabilmek için iç kulaktan vücut pozisyonuyla ilgili bilgi alır.

  Hormonal Sistem

  Hipofiz Bezi: Çeşitli hormonlar salgılar ve diğer iç salgı bezlerinin çalışmasını düzenleyip denetler. Salgıladığı hormonla büyüme ve gelişmeyi sağlar.

  Tiroit Bezi: Tiroksin hormonu salgılar. Bu hormon büyüme gelişme ve vücuttaki diğer kimyasal olayları kontrol eder.

  Böbrek üstü bezleri: Aldosteron ve adrenalin hormonlarını salgılar. Aldosteron hormonu kandaki sodyum potasyum gibi minerallerin miktarını düzenler.

  Pankreas: İnsülin ve glukagon hormonlarını salgılar. İnsülin kan şekerini düşürürken glukagon kan şekerini artırır.

  Eşeysel Bezler:

  Testisler: Salgıladığı hormonlar ergenlik döneminde erkeğe özgü özelliklerin ortaya çıkmasını sağlar ve erkekte üreme olaylarını düzenler.

  Yumurtalık: algıladığı hormonlar ergenlik döneminde dişiye özgü özelliklerin ortaya çıkmasını sağlar ve dişide üreme olaylarını düzenler.