Deniz Anası Kaç Yıl Yaşar

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve webkolik tarafından 20 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Denizanalarının ömrü kaç yıldır? Deniz anası kaç sene yaşar?


  Denizde yaşayan bir hayvan olan denizanaları omurgasızdır ve genelde denizde bir yere bağlanmadan serbestçe yaşar.Denizanalarının beyinleri bulunmamaktadır. Bunun yerinde sinir sistemleri ışığa ve kokuya duyarlı biçimde gelişmiştir.

  Denizde serbestçe yüzen gerçek denizanaları Scyphomedusae alt sınıfındandırlar. Uzmanlar Scyphozoa sınıfını genellikle Scyphomedusae ve Staııromedusae gibi iki altsınıfa ayırırlar.Deniz anası türlerin çoğunda, yumurta ile sperma hücresinin birleşmesi ile oluşan embriyon, planula larvaya dönüşünceye değin erişkinin sindirim sisteminde saklanır; sadece birkaç türde embriyon bu gelişme evresini suda tamamlar..

  Denizanaları küçük balıklarla ve diğer küçük deniz canlıları ile beslenirler. Vücutları hidrodinamik olmadığı için çok yavaş yüzerler ve avlarını yakalamalarına yardımcı olacak şekilde bir dalgalanmaya neden olurlar.

  Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda Turritopsis Nutricula adlı denizanasının yetişkinlikten sonra, genetik yapısını değiştirerek tekrar çocukluğuna döndüğünü ve bu sürecin sonsuza dek sürdüğü belirlenmiş.