Denizci Henrique Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Hiç gezmeyen kaşif gemici Henrique kimdir hakkında bilgi


  1394'te doğan Portekiz Prensi Henrique yaşamını keşfe adamış biriydi. Doğunun zenginlikleri Henrique'yi büyülemiş, Keşiş Yohannes adıyla bilinen ve Afrika'da bir yerlerde yaşadığına inanılan Hristiyan bir papazın öyküleri kendisine esin kaynağı olmuştu. Henrique'nin denizcilerince keşfedilen bölge küçük de olsa, bilinmeyen ülkelere doğru ilk ve en zor adım atılmış oldu.

  1419'da Henrique, Portekiz'in güney kentlerinden biri olan Algarve'ye vali olarak atandı. Avrupa'nın güneybatı ucuna yakın bir yerde bulunan (Avrupalıların ''dünyanın sonu'' dedikleri) Sagres'in rüzgarlı va kayalık kıyılarında bir saray, bir kilise, bir gözlemevi, bir tersane, ayrıca deniz kaptanlarını ve kılavuzları eğitmek için bir okul inşa ettirdi; bilim adamları, coğrafyacılar, gökbilimciler ve denizciler görevlendirdi. Emrindeki adamları, yeni ticaret yolları bulmaları konusunda ikna etti.

  Henrique, 12 yıl içinde 14 sefer düzenledi, fakat hepsi Afrika'nın batı kıyılarında, Kanarya Adaları yakınlarında bulunan Bojador Burnu'ndan geri döndü. Bu, denizcilerin gitmeye cesaret edebildiği en güzeny noktaydı. Denizciler, ekvatorda, ''Karanlığın Yeşil Denizi'' diye bilinen bir bölgede Güneş'in Dünya'ya çok yaklaştığına, bu nedenle de derlerinin yanıp kavrulacağına, denizin kaynadığına, girdapların olduğu, koyu yeşil bir sisle kaplı olan bu bölgede canavarların iştahla yemek için kendilerini beklediğine inanıyorlardı.

  Sonunda 1434'te, Henrique'nin denizcilerinden Gil Eannes adında biri tayfalarını korku yaratan burnun ötesine geçmeye ikna etti. Adamların hayatta kalarak başarılarını atlatmaları sonucunda diğer Portekizli denizciler de giderek daha güneye yolculuklar yapmaya başladılar.

  Henrique, 1460 yılında öldüğünde gemilerinden hiçbiri Afrika'nın güney ucunu dolaşmayı henüz başaramamıştı. Ancak bilinmeyen bölgelere giden yolları onun verdiği esin açacaktı. Düzenlediği seferlerden hiçbirine katılmamaış olmasına karşın hep Denizci Henrique olarak anıldı.
  webokur.net​