Özet Denizin Kanı Romanı Özeti

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Bahar tarafından 8 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. Denizin Kanı Kitap Özeti

  Olaylar Ege kıyılarında bir kasabada geçer. Çevrenin gelir kaynağı süngercilik, deniz ağası Hacı’nın elindedir. Süngercileri çok ucuza çalıştırır. Yoksulluk canlarına yettiğinden, süngerciler Hacı’ya boykot yaparlar. Amaçları, birleşerek bir av teknesi almak ve Hacı’nın sömürüsünden kurtulmaktır.

  Hacı, Ali Ağa’nın mirasına konmuştur. Çıkarcı, düzenbaz, kurnaz bir adamdır. Sünger mevsimi gelince yeni bir sünger ekibi kurar. Köydeki tayfalar bu duruma bir çare ararlar. Olan paraları tükenir. Karılarının altınlarını bozdurup harcarlar, yine de amaçlarma ulaşamazlar.

  Yeni avcılar acemidir. Çıktıkları ilk seferde bir ölü ile vurgunlu dönerler. Ertesi gün de vurgun yerler. İyi iş çıkaramayacaklarını anlayan Hacı onlara yol verir.

  Köyde artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Tayfaların karıları arasında bir dedikodu, bir kaynaşmadır başlar. Şaban Reis’e kızarlar. Çünkü tayfaları o ayaklandırmıştır. Bir gün çeşme başında Şaban Reis’in karısını döverler. Şaban ve Ethem Reis’ler bu olaya üzülürler. Çaresiz kalarak Şaban Reis’i Hacı’ya gönderirler. Şaban Reis işi kabul ettiklerini söyler, ardından da hınçla yüzüne tükürür Hacı’nın. Fakat çok sinirlenen ve kahırlanan Şaban Reis dışarı çıkınca kalp krizinden ölür.

  Tayfalardan Kara Mustafa, köy kızlarından Iraz’ı sever. Ailesinden ister. Denizcilerin köydeki durumu parlak olmadığından annesi kızı vermez. Bunun üzerine, Mustafa Iraz’ı kaçırır. Sonra, ailenin de durumu kabullenmesiyle iki genç evlenirler.

  O gün süngere çıkılır. Mustafa iyi dalgıçtır, önce o dalar, ama vurgun yer, sol yanı felce uğrar. Artık hiç bir işe yaramayacaktır.

  Öteden beri Iraz’a göz diken Hacı, bu felâketten yararlanmaya kalkışır. Iraz’ı ayartmaya çalışır. Olacakları sezen Mustafa, çiftesine dayanarak Hacı’nın evine gider. Hacı yalnız olduğundan korkar. Mustafa üç kez ateş eder, yazık ki, eli felçli olduğu için vuramaz. Arkadan gelen Hacı’nın adamı İsmail Mustafa’yı kurşun yağmuruna tutar. Mustafa kanlar içinde yere serilir…