Denizli Gelenek ve Görenekleri

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Elif tarafından 17 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Denizli İlimizin Gelenek ve Görenekleri

  Denizli'de evlenme, birbirini beğenen ailelerce de uygun görülen iki gencin nişanlanması ile başlayan nikah ve düğünle biten sosyal bir olaydır. Düğünlerde kız tarafına kız evi, erkek tarafına da oğlan evi denir. Erkeğin beğendiği kızın vücudunda kusurları olup olmadığını anlamak için görücü olarak gönderilen kadınlar tarafından incelenir. Kız tarafı söz kesen kişiyi oyalamak amacıyla vakti iki elden der ve naz eder veya büyüklerimizin münasip gördüğünü biz de uygun bulduk diyerek söz keserler. Söz kesim belirtisi olarak "tutu" denilen ve kız tarafından islenmiş mendil bir verilir. Daha sonra nişan hazırlıkları başlar.
  Erkek tarafı maddi gücü elverdiince altın, bilezik, küpe gibi takılarla çeşitli giysiler alır. Nişanlık evresinde Buldan ilçelerinin bazı köylerinde kız tarafının ekonomik durumuna göre "sini kaldırma" geleneği yapılır. Sininin anlamı pekmezle yapılan bir çeşit baklavadır. Denizli dolaylarında başlık parası yani parayla kız alıp verme geleneği yoktur. Son dönemlerde nikah ve düğün bir arada yapılmaktadır.Bu törenler birkaç saat içinde yapılır ve buna"seher usulü" denir. Düğün evinin damına çeşitli bezlerle süslü asılan bayrak düğünün başladığını gösterir. Düğünlerde çalınan aletler davul, zurna, saz, sipsi, cümbüş gibi müzik aletleridir. Düğünler genellikle salı, çarşamba, perşembe olmak üzere 3 gün sürer.. Bu arada düğüne katılanlara da okucu denir. Düğün evlerinde yemek yapanlara "düğün aşçısı" denir. Kız evinde pişirilecek olan yemeklerin malzemeleri oğlan evinden gönderilir.
  Dolma, bulgur pilavı,Pirinç çorbası, keşkek, kuru fasulye, nohut, sarma, kabak, soğan yahnisi düğün yemekleridir.Keşkek her düğünde mutlaka pişirilir. Düğün bitiminde "bu düğünde keşkeği yendi" sözü de buradan gelir.
  Düğün eğlenceleri bazı ilçelerde güreş, at yarışları, atıcılık, meydan ateşi ve kına gecesidir. Kına gecesi kadınlar tarafından kız evinde yapılan eğlencedir.Kına gecesinde toplanan kadınlar çeşitli çevre oyunları oynayıp gelini eğlendirirler.
  Denizli'nin bazı yörelerinde çeyiz, gelin alma günü, bazı yörelerinde bir gün önce gelinin göz nuru ile hazırladığı ev eşyaları arabalarla ya da hayvan sırtında davul zurna eşliğinde oğlan evine götürülür. Bu geleneğe de çeyiz alma denir. Çeyizleri yerleştirme işi bitince kadınlar evi gezip inceler, eksik, güzel yapılmış çeyizler varsa günlerce dedikodusu yapılır. Bu nedenle kız evi tarafı iyi çeyiz yapmaya çalışır. Gelin alma güvey yola çıkmadan önce sağdıç ile birlikte ortaya çıkarılır, dualar eşliğinde damada üst giysiler giydirir, davetliler damada para takarlar.
  Beraber yapılan ve bir sosyal yardım niteliği taşıyan bu geleneğe "güvey durma" adı verilir. Daha sonra gelin alayı yola çıkar ve gelin evine gelir. Gelin dualarla ata biner, oğlan evine gider. Gelin attan inmeden kucağına bir erkek çocuğu verilir. Bu inanışa göre ilk çocuğu oğlan olsun maksadıyla yapılır. Daha sonra bolluk ve bereket getirmesi için gelinin başına avuçla buğday, para, şeker ve üzüm saçılır. Böylece düğün sona erer.