Denizlinin Yöresel Giysileri

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Elif tarafından 16 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Denizli ilinin Yöresel Giysileri Nasıldır

  Denizliye has giysiler ilin bazı bölgelerinde giyim kıyafetlerde farklıdır. Kadın kıyafetlerinde görülen bazı detaylar, günümüzdeki kadın giyimi arasında fazla farklılık bulunmamaktadır. Kadınlar genellikle geniş ve paçaları golf tarzı lastikli şalvar giyerler. Üst giysiler dize kadar uzanan bazıları paçalı, bazısı da yekpare biçimde fistanlıdır.
  Başa genellikle ön tarafı sarı pul paralarla dizilmiş fesler giyilir. Feslerin üzerine bir örtü bağlanır. Giysiler rengarenk kumaşlardan yapılır. Baş örtüleri de beyaz ya da renkli kreplerdir. Buldan yöresi kadın kıyafetleri topuğa kadar uzayan fistandır.Ayrıca peştamal denen bir örtü bele sarılır. Bu peştamaller pamuklu kumaştan yapılmış, çizgili ve renklidir. Düğün derneklerde kullanılanlar ipekten yapılmış, renkli ve düz desenlidir. Ayrıca yöre köylerinde kadınlar kat kat çeşitli kumaşlardan yapılmış yine topuğa kadar uzayan şalvar da giyerler. Peştamal ve fistan üzerine renkli ve düz üstlük kullanılır. Bu tarz üstlüklere buldan üstlüğü denir.
  Çal, Çivril yöresi kadın giysileri tavas yöresine göre biraz farklıdır. Köylerde genellikle renkli kumaşlardan üç etek denilen fistan, şalvar ve pullarla süslü fes giyerler.

  Denizli yöresi erkek giyimi ise şöyedir;
  Başa Giyilenler arasında vişne çürüğü renginde kozalı fes bulunur. Fesin üzerine, oyalarla bezenmiş renkli bir dalıburuz sarılır. Siyah koza fesin tepe kısmından başlayarak Dalıburuzun altından enseye kadar uzanır.
  İçe Giyilenler ise; Erkekler sırtlarına kuzgun denilen yastıkla beslerler. Bunun nedeni Efeye arkadan gelecek darbe ve kesici silahlara karşı korumak içindir. Onun üzerine kaput bezinden içlik giyilir. İçliğin üstüne hakim yakalı kilim desenli veya beyaz üzeri çizgili kollu zıbın giyilir. Ayrıca kaput bezinden uzun iç donlar yazın giyilir. Kışın da streç denilen pamuklu veya yünlü kumaştan yapılma uzun bir dizlik giyilir.
  Ayağa işlemeli, kozalı yün çorap giyilir. Onun üzerine de bodim adı verilen siyah körüklü bir çizme giyilir.