Deprem Haftası İle İlgili Kısa Yazı

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Deprem Haftası İle İlgili Yazılar

  Deprem Haftası 1-7 Mart tarihleri arasında bütün yurttaki okullarda deprem tehlikesine karşı yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgilendirici yazı.

  DEPREM NE DEMEK? Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına DEPREM denir.

  Dünyanın oluşumundan itibaren, sismik olarak aktif bulunan bölgelerde depremlerin devamlı oluğu ve sonucunda da milyonlarca insanın ve evlerinin yok olduğu bilinmektedir.
  Bilindiği gibi bizim ülkemiz de dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda bir çok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.

  Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır.
  Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına SİSMOLOJİ denir.

  DEPREMİN ÖZELLİKLERİ:

  Bazen büyük bir deprem olmadan önce küçük sarsıntılar olur. Bu küçük sarsıntılara ÖNCÜ DEPREMLER denilmektedir. Büyük bir depremin oluşundan sonra da belki birkaç yüz adet küçük deprem olmaya devam etmektedir. Bu küçük depremler ARTÇI DEPREMLER olarak adlandırılır. Büyük depremin oluş anına göre bunların şiddetinde ve sayısında azalım görülür.

  Deprem Bölgeleri Haritasına göre, yurdumuzun %92′sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95′inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98′i ve barajlarımızın %93′ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir. Son 58 yıl içerisinde depremlerden, 58.202 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122.096 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411.465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak denilebilir ki, depremlerden her yıl ortalama 1.003 vatandaşımız ölmekte ve 7.094 bina yıkılmaktadır.