Deprem merkezi nasıl bilinir

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Demir tarafından 1 Ağustos 2014 başlatılmıştır. 1. Depremin merkezi nasıl bilinir

  Bir depremin olduğu yeri bulmak için, sismik kayıtçılardan kurulu bir ağ kullanılır. Bunun için az üç kayıt istasyonundan elde edilmiş sismogramlardan yararlanmak gereklidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi sismogramlar, hangi tür sismik dalganın ne zaman kayıtçıya geldiğini gösteren deprem sinyali kayıtlarıdır. Yani P dalgasının ve S dalgasının istasyona ne kadar zaman farkı ile ulaştığını belirleyebiliriz. Elde edilen bu zaman farkını 8 km/s ile çarparak, depremin sismogramı okunan istasyona ne kadar uzaklıkta olduğunu belirleyebiliriz. Bu işlemi depremi çevreleyen en az üç istasyonda yaparak her bir istasyondan olan uzaklıklar hesaplanır. Harita üzerinde istasyon yeri merkez alınarak, elde edilen uzaklıklar yarıçap olacak şekilde çizilen dairelerin kesişme yeri bulunur. Bu kesişme yeri yaklaşık deprem episantırıdır. Bunu İzmit Körfezi girişinde olan bir depremin 4 istasyondaki kaydını okuyarak elde etmeye çalışalım. Aşağıda sismogramlardan P ve S dalgalarının gelişleri arasındaki zaman farklarının elde edilişi görülmektedir.
  Şimdi okunan S-P zaman farkları 8 km/s ile çarpılarak her bir istasyondan olan uzaklıkları elde edelim.
  İller Bankası (ILB) istasyonu : 1.75 x 8 = 14 km
  Terzili (TER) istasyonu : 6.50 x 8 = 52 km
  Gebze (GBZ) istasyonu : 2.50 x 8 = 20 km
  Bozburun (BOZ) istasyonu : 5.60 x 8 = 44.8 km
  Bahçeşehir (HRC) istasyonu : 7.87 x 8 = 63 km
  Şimdi elde edilen uzaklık değerleri yarıçap, harita üzerindeki istasyon yerleri de merkez olmak üzere dairelerimizi çizelim. Dairelerin kesiştiği yer depremin yaklaşık episantırıdır.