Depremin Dereceleri ve Anlamları Nelerdir

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Demir tarafından 14 Temmuz 2014 başlatılmıştır. 1. Depremin Dereceleri ve Anlamları

  Depremler 1'den başlayıp 12'ye kadar bir derecelenme yapılmıştır.Bu derece şiddetler olup o derece depremler yaşandığında ne gibi durumlar meydana geldiğini anlatmaya çalışacağız.

  1.Derece Depremler
  Bu derece bir deprem kimse tarafından hissedilemez ve sadece hassas ölçüm aletleri algılamaktadır.

  2.Derece Depremler
  Oldukça hafif oranda bir sarsıntı olup çok hassas kişiler tarafından, binaların üst katın oturanlar kişilerce hissedilebilinir.

  3.Derece Depremler
  Hafif bir deprem olup hissedilmesi güç olsa da bir aracın yanınızdan hızlı geçmesi gibi bir sarsıntı hissedilir.

  4.Derece Depremler
  Bu dereceden itibaren hissedilebilir bir sarsıntı olup dışarıda az kişi farketsede evlerde binalar hissedilebilinmektedir.

  5. Derece Depremler
  İyi derece hissedilen şiddetli bir deprem olup dışardakiler ve evde oturanlar ciddi anlamda hisseder ve avizeler başta olmak üzere eşyalar sallanır ve oturduğunuz yerin ciddi oran da kaydığını ve sarsıldığını hissedebilirsiniz.

  6.Derece Depremler
  Şiddetli depremler birisi olup olduğu ilde veya ülkede herkes tarafından hissedilir binaların dış sıvalarında çatlamalar gözle görülür ev içerisiden raflar düşebilmektedir.

  7.Derece Depremler
  Çok şiddetli olup etrafta büyük hasarlar yaratmaktadır.Sağlam binalara ciddi hasarlar verirken çürük binaların yıkımına can ve mal kaybına neden olabilir.

  8.Derece Depremler
  Büyük yıkımlara neden olabilir ağaçlar kırılır, ev bacaları yıkılır sağlam binaların dış betonları yıkılır ve çürük binaların yıkılmasına neden olur.

  9.Derece Depremler
  İnanılmaz derecede büyük yıkıma sağlam binaların yıkılması ve bozuk yapılarının tümünün çökmesi görülmektedir.

  10.Derece Depremler
  Her haliyle şiddetli yıkımlara neden olur binaların tümünün çökmesi yolların kalkması bunun yanında su boruları başta olmak üzere alt yapının tamamen patlaması.

  11.Derece Depremler
  En büyük afetin bir derece küçüğü olup taş yapı adına köprü,baraj,toprak hepsi birbirine karışır ve büyük çökmeler görülebilir eğer insan hayatta kalırsa.

  12.Derece Depremler
  Bunun üzerine büyük bir afet olmayıp hiç yapı adına orta da bir şey kalmayan büyük oranda yer kürenin kaydığını insanların yaşamlarının tükenmesi ve insan yapılarına dair bir şeyin kalmadığı ve tam anlamıyla yeryüzü şeklinin değişimi görülür.