Dijital Oyunların Öğrencilere Etkisi

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Dijital Oyunlar ve çocuklar üzerindeki Etkileri

  Araştırmalara göre, dijital oyunlar özellikle şiddet içeren oyunları oynayan öğrencilerde , oynadığı oyunda oyunda olma hissi beliriyor.Çocuk rüyada iken bile kendini tehdit altında hissedebiliyor.
  Orta öğretim öğrencileri üzerinde yapılan bu araştırma, bilgisayarda dövüş oyunları oynayan öğrencinin kendini okuldaki diğer öğrencilere göre daha fazla tehdit altında hissettiği ve huzursuz olduğu sonucu ortaya çıktı.
  Çoğunluğu lise öğrencisi dövüş, futbol, savaş,strateji ve yarış oyunu oynarken eğleniyor fakat kendini de oyun içinde hissediyor.Oyunu oynarken mutludur ancak daha sonra rahatlığı kayboluyor ve sonrasında kendini yorgun hissedebiliyor.Bu durum oyun bittikten 1-2 saat sonra belirmeye başlıyor.

  [​IMG]

  Araştırmada çıkan bir diğer sonuç ise, dövüş ve savaş oyunu oynayan gençler kendilerini sınıfındaki diğer öğrencilere göre daha fazla tehdit altında hissediyor. Diğer yarış ve futbol oyunu oynayan öğrencilerde ise tehdit algılamasında bir farkındalık görülmediği ortaya çıktı. Uzmanlara göre bu durum,gençlerin dövüş oyunlarının yapısından dolayı temkinli olma, kendini kollama, devamlı rekabet içinde bulunma ve çevresindeki diğer gençlerden zararlı davranış bekleme gibi sanal davranışlarını gerçek hayata aktarabiliyor.
  Araştırmanın en ilginç sonucu da, öğrencilerin bir bölümü oynadıkları sanal oyunların İngilizce kelime haznesini geliştirdiğini ve ehliyet sınavında faydalı olabileceği kanısında bulundular.