Dijital Zoom Nedir?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Dijital Zoom Nedir?

  Digital Zoom Ne Demektir?

  Digital makinelerde 2 adet zoom bulunur. Biri optik zoom denilen makinedeki optiğin hareket etmesi ile elde edilen yakınlaşmadır. Diğeri de dijital zoom denilen olaydır. Dijital zoom aslında bir zoom değil. Kamerada kullanılan bu özellik televizyon gibi ekrana sahip bir çok cihazda kullanılmaktadır. Dijital zoom bilgisayardaki bir resme bakarken yaptığımız yakınlaşma hareketleridir.Diyelim ki bir detay gözümüze çarpar ve yakından görmek için resme yakınlaşma yaparız, İşte Dijital zoom da aynen böyle bir olaydır. Dijital makinelerde çekilen resimlere yaklaşırken aynı mantığı kullanırız. Dijital zoom bir yazılım aracılığı ileyapılan bir zumlama çeşididir. Yapıyı bozmadan 4:3 standart letterbox yayına zoom yapar. Bir diğer anlamda ise fotoğraf makinesinin optik olarak odaklanabildiği en uzak noktadaki görüntünün bir kısmını yazılım desteğiyle büyütmesi işlemine verilen isimdir.
  [​IMG]

  Dijital Zum işlemi makinenizin dışında bir resim uygulama programında da yapılabilir. Özellikle editör programlarında istediğiniz gibi düzenleme imkanı sağlar. Buna interpolasyon ile yapılan büyütme de denilebilir. Dijital Zumun dezavantajı bu işlem sonucunda remin netliği bozulur, resmin kalitesi düşer.

  [​IMG]

  Dijital fotoğraf makinesi alırken özellikleri arasında dijital zumda geçer. Bu aslında çok da önemli bir özellik değildir. Ancak makinenizin dijital zum özelliğinden çok optik zum özelliğine dikkate almalısınız.Dijital zumu ise sadece ekstra bir özellik olarak düşünün. İki makina arasında kıyaslamada bulunurken bu özelliği kesinlikle dikkate almayın.