Dikkat dağınıklığı için çözümler

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 21 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  İşyerinde dikkat dağınıklığı için pratik çözümler

  Dikkat eksikliği ile başa çıkmak için öneriler..Araştırmalar çalışanların, dijital yolla veya beraber çalıştığı kişiler tarafından her 3 dakikada bir dikat dağınıklığına uğradığını gösteriyor. Bu durumla nasıl başa çıkılır, özellikle iş yerinde dikkat dağınıklığıyla nasıl başa çıkılır..İşte Dikkat dağınıklığı için çözüm yolları..

  [​IMG]

  Başa çıkmakta en çok zorlanabilecağınız dikkat dağınıklığına neden olan durumlardan biri iş arkadaşınızın sizinle sohbet etmesidir. Bu duurmda eğer yetiştirmeniz gereken bir proje ile ilgileniyorsanız arkadaşınızı hemen reddetmeden önce onunla sohbet etmeyi istediğinizi ancak bir iş yetiştirmek zorunda olduğunuzu belirtin. Daha sonra konuşmayı teklif edebilirsiniz. Bunu yaptığınızda hem kaba olarak algılanmayacaksınız ve insanlar sizin elinizdeki işi gerçekten bitirmek zorunda olduğunuzu anlayacaklar.


  İş telefonunuzdan sizi arayan birine cevap vermemek veya hemen geri dönüş yapmamak, iş yerinizdeki saygınlığınıza olumsuz etki eder. Fakat arkadaşlarınız veya aileniz gün içinde iş telefonunuzdan çok arıyorsa, onlara kişisel telefonunuzdan aramalarını rica edebilirsiniz. Özel telefonunuzu kapatıp, arkadaşlarınıza ya da ailenize uygun olduğunuzda dönmeniz daha kolay olur.

  Cep telefonunuz iş yerinde açıksa, gün içinde gelen facebook, twitter bildirimleri, kısa mesajlar bir çok defa dikkatinizin dağılmasına yol açabilir. Bu gibi durumlardan olumsuz etkilenmemek için, gün içinde telefonunuzun sesini kapatıp sadece titreşimde olacak biçimde ayarlayabilirsiniz. Şayet çok önemli bir işi yetiştirmeye çalışıyorsanız, telefonunuzu kapatıp işinize devam edin.

  [​IMG]

  Farklı bir işle uğraşsanız bile, e-posta aldığınızda gelen uyarı sesi konsantrasyonunuzu bozabilir. E-posta ayarlarınızı değiştirip uyarı sesini kısın. Postalarınızla müsait olduğunuzda ilgilenin.

  Müzik dinlemek iş gününün daha hızlı geçmesini ve gününüzü daha eğlenceli yapar. Fakat dinlediğiniz müziğin türü ve zamanı da önemli. Çok kritik ve dikkat gerektiren bir işle meşgulseniz eğer, enstrümantal müzik dinlemeli veya işiniz bitene kadar müziğe ara vermeniz gerekir.


  Başka dikkat dağınıklığı sebeplerinden biri de, sürekli sizi kontrol eden bir yöneticiniz olabilir. Tabi yöneticinizden sizi rahatsız etmemesini söyleyemezsiniz. Ama kendisini yaptığınız işlerle ilgili bilgilendirirseniz, boş durmadığınızı ve bir işle meşgul olduğunuzu anlayacak ve işinizi bölmeyecektir.