Dilekçe hakkı nedir ve nasıl kullanılır açıklayınız

Konusu 'Öğrenci Web' forumundadır ve Nehir tarafından 25 Ekim 2015 başlatılmıştır.

  1. Dilekçe hakkı ne demektir

    Dilekçe hakkı, bireylerin, kişisel veya kamusal konularla ilgili dilek ve şikayetlerini yalnız veya başkaları ile birlikte yargı organı dışındaki resmi kuruluşlara sunabilme hakkıdır.

    Demokratik bir devletin vatandaşlarına tanıdığı haklardan birisi de dilekçe hakkıdır. Dilekçe hakkı diğer temel haklar gibi anayasa ile güvence altına alınmıştır. Vatandaşlar herhangi bir şekilde hakları ihlal edildiğinde devletin ilgili kurumlarına dilekçe ile başvurabilir.

    Dilek şeklinde yapılan müracaatlarda resmi bir makamdan ya direk doğruya kendisi veyahut kamusal bir iş için, yetkisi dahilinde olmak üzere bir eylem ya da bir karar istenmekte; yakıntı şeklinde olanlarda ise genel manada haksızlığa uğrayan bir kişi ya da müessesenin çıkarlarının yaralanması ya da hukuk düzenindeki aksaklıklar ortaya konmaktadır.Arzuhal hakkı, fertlerin kendileriyle veya kamusal işlerle alakalı olarak, tek başlarına veya topluca yargı dışında kalan devlet uzuvlarına, dertlerini, meselelerini, şikayetlerini, uğradıkları haksızlıkları ileterek çözüm bulmalarını istemelerinden ibaret bir insan hakkı olarak tanımlanmıştır.Arzuhal hakkı politik haklar bölümüne girer.