Dini Nikahın Şartı Nelerdir

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 12 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. İslami Nikah Şartları Hangileridir?

  Dini nikahın gerekliliği sosyal toplumlar için çok önemli bir unsurdur. İster müslüman olsun isterse ehli kitaptan olsun insanların zürriyetlerini koruması insanlığın ahlaki yapısı ve geleceği için büyük öneme haizdir. Temiz nesillerin yetişmesi ve ahlaki değerlerin muhafazası için aile müessesesinin korunması lazımdır. Buda ancak sağlam akideye bağlanmış nikah sözleşmesinden geçmektedir. Bireylerin birbirlerine olan güveni ve ebedi bağlılıkları aşikare olarak sadık şahitler huzurunda gerçekleştirilmektedir. Nikahın ciddiye alınması ve şartlarının yerine getirilerek toplumda yaygınlaştırılması evliliklerin devamını sağlayacaktır. Evlilik dışı nikahsız ilişkiler ise zaman içerisinde güvensizliklere ve toplumsal kopmalar ile ruhi depresyonlara zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden evlilik dışı nikahsız ve haram olan yasak ilişkilerden uzak durmalı ve toplumsal tepkiyi sürekli aktif tutmalıyız. Buna bazı çevreler mahalle baskısı adını koysada, insanların kendi başlarına geldiğinde hiçte mutlu olmadıkları gözlenmektedir.

  İslami nikahın şartlarını şöyle sıralayabiliriz;

  1- Öncelikle evlenecek şahısların hazır olması veya vekalet verdiği şahısların bulunması gerekmektedir.

  2- Evlenecek şahısların kendi istek ve arzuları ile evlenmeye karar vermiş olmaları. Bu sebepten nikahı kıyacak kimse sorar ve onlarda kesin ifadeler ile kararlarını beyan ederler.

  3- En önemli şartlardan birtanesi de nikahın açık ve ilan edilerek yapılmasıdır. Gizli saklı iki şahit huzurunda kıyılan nikah meşru değildir.

  4- Hanifi meshebi hariç, Maliki, Hambeli ve Şafii mesheplerine göre kızın velisinin iznide şarta bağlıdır. Fakat hanefiere göre ergen bir kız evlenmek için kendi karar verebilir.

  5- Nikah ne kadar açıktan yapılsa ve kalabalık olsada ayrıca dürüst ve güvenilir sözüne sadık iki şahidin nikaha şehadet etmesi gerekmektedir. Bu şehadet mahşer günüde sorulacaktır. Şahitler iki erkek yada bir erkek iki kadın olabilir. Fakat birisinin erkek olması gerekmektedir.

  6- Ayrıca evli bir bayan üzerine nikah kıyılamaz. Dört kadın ile evli olan bir erkek diğer bir kadın ile evlenemez. Nikahı kendisine ebediyen haram olan yada muvakkaten haram olan şahıslar ile nikah kıyılamaz. Muvakkat olan eşinin kız kardeşidir. Eşi ölen erkeğe nikahı dinen caiz olur. Cenabı Allah Nisa suresi 23. ayeti kerimesinde; "Size şu kadınları nikahlamak haram kılındı: Anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşlerinizin kızları, kız kardeşlerinizin kızları, sizi emzirmiş olan süt anneleriniz, süt kardeşleriniz, hanımlarınızın anneleri, aranızdan zifaf geçmiş olan kadınlarınızdan doğan üvey kızlarınız. Eğer zifaf geçmemişse onların kızlarını nikâhlamakta size günah yoktur. Öz oğullarınızın hanımlarını nikahlamanız ve iki kız kardeşi birden nikâhınız altına almanız da size haram kılındı. Ancak geçmiş olan müstesnadır. Muhakkak ki Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir." buyurmaktadır.

  Dini nikahı cami hocasının kıyması şart değildir. Konuya hakim olan her şahıs nikah kıyabilir. Ayrıca nikahın boşanmanın ve Allah'ı inkar etmenin şakası olmadığı için, rol icabıda olsa nikah kıyılamaz. Şartlar yerinde olarak rol icabıda kıyılsa nikah geçerli ve sahihtir. Toplum olarak islami değerler açısından nikah şuuru geliştirilmeli ve sağlam aile yapısnın oluşması için gayret gösterilmeldir.
  [​IMG]
  yavuz yıldırım@webokur.net