Dinimizde çevre temizliğinin önemi kısaca

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 6 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Dinimizde çevre temizliğinin önemi kısaca

  İslâm dini ruh ve bedenin temiz olması kadar, çevrenin de temiz olmasını ister. Pis bir çevrede yaşayan insanın ruhu sıkıldığı gibi elbisesi ve bedeni de çok çabuk kirlenir.

  Bir müslüman kendisinden sorumlu olduğu kadar, çevresinden de sorumludur. Çünkü insan çevresiyle birlikte vardır. Çünkü insan çevresiyle bütünleşmiş bir varlıktır. Caddelerin, sokakların, parkların, ormanların, akarsuların, göllerin,


  denizlerin kısacası doğal çevrenin temiz tutulması ve korunması hepimizi ilgilendirir. Çünkü tabiat ve çevre Yüce Allah’ın bizlere emanetidir.

  Çöplerle ve fabrika atıklarıyla kirletilmiş bir deniz, kömür dumanlarıyla solunamaz hale getirilmiş hava, hoyrat ve kabaca kullanılarak kurutulmuş bir orman, çer çöple doldurularak hem göz zevkimizi bozan hem de sürekli sağlığımızı tehdit eden sokaklarımız her müslümanı yakından ilgilendirmelidir.

  Çevreye yapılacak her türlü sorumsuzluk onunla birlikte bizim varlığımızı da yok etmeye yönelik bir girişim olarak görülmelidir.

  Kapalı bir ortamda yoğun olarak sigara içildiğinde nasıl soluk almada zorlanıyorsak, pis bir sokaktan yada parktan da aynı şekilde rahatsız oluruz

  Allah Teâlâ yeryüzünü ve gökyüzünü nasıl mükemmel ve tertemiz yarattı ise, onları yaratıldığı günkü kadar saf, temiz ve doğal olarak muhafaza etmekte bizim vazifemiz olsa gerektir.

  Özellikle batılı ülkeler, çevre temizliği konusunda çok duyarlı ve sorumlu davranmaktadırlar. Temizliğin imandan bir cüz (parça) olduğuna iman eden biz müslümanlar ise bu konuda daha fazla sorumluluk duymalı ve titizlik göstermeliyiz. Önce evimizden başlamak üzere yaşadığımız her yeri temiz tutalım, güzel ülkemizi güzel, temiz ve yaşanası bir ülke haline getirelim.