Dinimize Göre Giyinme ve Süslenme Nasıl Olmalıdır?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Elif tarafından 25 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  İslam dinine Göre Giyim ve Süslenme Nasıl Olmalı?

  İslam dininin süslenme konusundaki yaklaşımı hakkında hadisler


  Peygamber Efendimiz, güzel koku sürünmenin sünnetlerinden biri olduğunu söyleyerek, bu hususta ashabını her daim teşvik etmiştir.Kendisi de her zaman güzel ve hoş kokular sürünerek kişisel bakımına büyük önem vermiş ve özen göstermiştir.

  Resul-i Ekrem hem kadınların hem de erkeklerin kendilerine uygun kokular kullanabileceklerini de belirtmiştir.

  Ayrıca, iyi ve güzel giyinmeyi teşvik etmiş ama bununla ilgili bazı sınırlar da koymuştur. Mesela erkeklerin ipekli elbiseler giymelerini uygun bulmamıştır.

  Erkeklerin altın kullanmasına izin vermeyen Peygamberimiz, sağlık açısından zorunlu olduğunda ise insanlara
  izin vermiştir. (Ebu Davud, Hatem,).
  Peygamberimiz, kadınların süslenmek için kına yakmalarını tavsiye etmiştir. Gözlere “ismid” denen sürme çekmenin görmeyi kuvvetlendireceğini ve kirpikleri besleyeceğini bildirmiş ve bunu hem kadınlara hem de erkeklere tavsiye etmiştir.

  “Elbisenizi yıkayınız. Saçlarınızı düzeltiniz. Dişlerinizi fırçalayınız. Tertemiz olmaya ve güzelleşmeye çalışınız...” (Camiu’s Sağir, 1/48).
  Ebû Katade el-Ensari Resulullaha (s.a.): " Benim saçlarım omuzlarıma kadar uzanıyor. Onları tarayayım mı?" diye sorduğunda, Resulullah (s.a.): " Evet, aynı zamanda onlara iyi bak" diye cevap verdi. Resulullah (s.a.) kendisine "onlara iyi bak" dediği için Ebû Katade bazan saçını günde iki defa yağlardı.” (Muvatta, Şa'r,). “Saç ve sakalın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız en güzel şey kına ve ketem (denilen ottur).” (İbn Mâce, Libas,).
   
  Son düzenleme: 25 Mart 2014