dinimizi öğrenmek bizim için neden önemlidir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Ceren tarafından 4 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  dinimizi öğrenmek bizim için neden önemlidir

  İnsanda svme, sevilme, sığınma, bağlanma, güven içinde olma gibi bir takım duygular vardır. Örneğin, insanlar acıktığında yemek ister. Korktuğunda sığınacağı güvenli bir yer arar. Yalnızlık çektiğinde bir arkadaş arar. Bunlar gibi yüce bir varlığa inanmak doğuştan gelen bir duygudur.
  Din, ailemiz ve diğer insanlarla olan ilişkilerimizde bize yol gösterir. Bir arada yaşadığımız insanlara ve doğaya karşı sorumluluğumuzu latırlatarak bizi uyarır. Canlılara sevgi ile bakmamızı öğütler. Bu öğütlerden haberdar olmamız için dini doğru öğrenmemiz gerekir.
  din, insanların mutlulukları için Allah tarafından peygamber aracılığı ile gönderilen emirlerin tümüne denir. dinin içerisinde inanç, ibadet ve ahlak kuralları yer alır.
  Dinin gayesi, insanları dünyada ve ahirette mutlu kılmaktır. dindeki emir ve yasaklar, bu mutluluğu sağlamak içindir.
  Dini doğru öğrenmek, bizi batıl inanç ve hurafelere inanmaktan, kötü davranışlardan alıkoyar. Davranışlarımızda bilinçli olmamıza yardımcı olur. Öğrenilen bilgiler sayesinde yaşamımızı daha kolay ve anlamlı hale gelir. Bütün bunlar, dinimizi doğru öğrenmenin ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
  Din, Allah'a inanmamızı ve yalnız ona ibadet etmemizi emreder. İnsanları sevmemizi, komşu ve akrabalarımızla iyi ilişkiler kurmamızı öğütler. Önsanlarla ilişkilerimizde adalete önem vermemizi ister. Doğayı ve çevreyi korumamız gerektiğini belirtir. Dinimiz bize okumayı, kendimize, ailemize, vatana ve millete faydalı insan olmayı emreder. Bunun için de dinimizin temel kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'i okuyup içeriğini anlamalıyız. Böylece dinde yer alan inanç esaslarını, ibadetleri ve ahlaki ilkeleri öğrenmiş oluruz.
   
  Son düzenleme: 9 Kasım 2014