Diplomalı çobanlar geliyor!

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 21 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Diplomalı çoban!..

  Türkiye'deki çoban açığının karşılanması için üniversitelerde meslek yüksekokulu açılması için çalışmalara başlandı. Çobanlığın özellikle Türkiye'de aşağılanan bir meslek olduğuna dikkati çekilerek Çobanlık okulu açılıyor. Bakanlığın sürü yönetimi bölümü açıklamasına Üniversitelerden destek geldi.

  Yapılan açıklamada, Sürü yönetimi eğitiminin, sertifika programı biçminde kısa süreli verileceği belirtildi. Ayrıca Sürü yönetimi konusunda yurt dışında bir çok kurumda bölümler bulunduğuna dikkat çekilerek, bu konuda eğitim verirken Türkiye şartlarına uygun hareket edileceği kaydedildi.

  HİÇ KİMSE ÇOBAN OLMAK İSTEMİYOR

  [​IMG]

  Türkiye'de çoban eksikliğinin, sosyo ekonomik nedenleri bulunmaktadır. Köylerdeki nüfus kentlere doğru akmakta.Toplumun gözünde çoban olmak iyi algılanmıyor. Çobanlık yapan kişiye sağlanan sosyal haklar, çalışma şartları büyük sorun oluşturmakta. Hiç kimse çobanlık yapmak istemiyor çünkü ağır bir iş olarak görülüyor.

  Sürü yönetimi konusunda ön lisans programı açılmasına destek verildiği takdirde, İki yıllık bölüm açılması Türkiye'deki çoban açığını karşılayacak.