Diş çıkaran çocuğun bakımı

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 6 Nisan 2013 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    Dişlerin çıkması esnasında uyku ve iştah bozukluğu, huzursuzluk, ağızdan salya akışında artış gibi fazla uzun sürmeyen bazı şikayetler görülebilir. Bazen hafif bir ateş, kakanın kıvanın biraz yumuşak olması ve birkaç gün süren ve pek şiddetli olmayan öksürük, yukarıdaki şikayetlere ilave olarak ortaya çıkabilir. Ancak diş çıkarma sırasında yüksek ateş, ishal, şiddetli ağlama, öksürük gibi şikayetler olursa bunları hemen diş çıkarmaya bağlamak doğru değildir. Bir doktora giderek gerçek nedenini ortaya çıkarmak ve tedavi ettirmek gerekir. Hiç şikayet olmadan diş çıkaran çocuk sayısı oldukça fazladır.

    Diş çıkarmasını kolaylaştırmak amacıyla, halk arasında kemik iğnesi olarak bilinen yüksek doz D vitamini ihtiva eden ampulleri, bir hekime danışmadan, 15-20 gün aralarla, 2-3 defa içirdiklerini söyleyen ailelerle sık karşılaşmaktayız. Eğer çocukta Raşitizm adını verdiğimiz hastalık yoksa, bu şekilde gereksiz ve yüksek doz vitamin çocuğa fayda yerine zarar verir. Bu vitamin alımları kandaki kalsiyum seviyesini yükselterek böbrek, kalp, damar, hava yolları, mide, beyin gibi organlarda kireç oturmasına ve böbreklerde taş oluşmasına yol açarak bebeğe zarar verebilir.

    Doktorun tavsiye ettiği ilaçlar dışında, vitamin dahi olsa ilaç kullanmak doğru değildir. Diş çıkarma esnasında çocuğa diş kaşıma halkaları verilebilir. Doktora danışarak dişetlerine sürülen jeller, ağrı kesici/ateş düşürücü şurup ve fitiller kullanılarak çocuğun şikayetleri azaltılabilir.