Diş Eti Çekilmesi Nedir Neden Olur

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 23 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Diş etİ aslına bakarsanız genelde fırçalama hataları kaynaklı olarak kendini gösterir. Kalıtımsal diş eti hastalıkları veya bireyin daha önce var olan diş eti rahatsızlığından dolayı dişeti çekilmeleri olmaktadır.

  Genelde kalıtımsal hastalıklarda ya da diş eti çekimine yatkınlıkta dişler düzenli olarak bakılırsa bunun yanında fırçalama işlemi düzenli olarak uygulanırsa böyle bir rahatsızlık önem teşkil etmez. Ancak bunun aksine dişler fırçalanmazsa ve dişlere sağlıklı olarak bakılmazsa yukarda sayılan faktörler diş eti çekilmesini hızlandıracak.Burada işin önemi diş fırçalama işlemidir.

  Dişleri günlük olarak en az 3 defa fırçalamalıyız. çünkü bakteri plağı dediğimiz yemek artıklarının dişe yapışması o bölgede kalıcı bir diş eti çekilmesine neden olmaktadır. Çünkü bizler sadece öğün arası olan yapışmayı fırça ile temizleyebiliriz.şayet öğün atlarsak gün atlarsak fırçalama konusunda o bakteri plağı diş etlerine sıkıca yapışır ve artık oradan günlük fırçalama ile kaldırılamaz.

  İşte bu bakteriler sürekli olarak yediğimiz besinlerle daha çok beslenirler ve kendilerine her defasında büyümek için yer açarlar. Bunu genellikle daha aşağılara diş etlerinin içlerine doğru ilerleme biçiminde görülür. Dışardan çok fazla birşey anlamasa da insanlar diş etlerinin altında kokmaya başlayan bakteri plağı kişilerde ağız kokusu hissini uyandırmaya başlar. Kişi bu hisse kapıldığında ağzınızda bir diş eti çekilmesi oluşmaya başlayacaktır demektir.