Dişi Örümcek Kitabının Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nehir tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır. 1. Dişi Örümcek Kitap Özeti

  Romanımız, Arabistan’a tayini çıkan bir ailenin yerleşmesi ve bu ailenin hanımı olan Nurper isimli kahramanın tıpkı bir dişi örümcek gibi birçok erkeği ağzına düşürmesi ve bunların sonlarını kendi elleriyle hazırlayışını anlatıyor.

  Arabistan’da ki Türk Konsolosluğunda çalışan Viskonsül Hayati Bey ve Ebu Ali yeni gelen aileyi karşılamak için iskeleye giderler. Vapurdan alınan aileyi Peltekyan isimli bir hristiyanın oteline yerleştirilir. İlk aşamada Nurper kahramanların üzerinde çirkin ve sessiz bir kadın imajı uyandırır. Ama kadını dikkatle süzdüklerinde onda ayrı bir güzellik olduğunu düşünürler. Hayati Bey Nurper için bu aileyi Konsolos Bahtiyar Bey’in koruma altına alacağını şimdiden tahmin etmektedir. Nurper otelde öncelikle kimseyle konuşmaz, uzun bir müddet pansiyona yerleşmek yerine rahat olduğundan otelde kalırlar. Bu zaman içinde Nurper otelde çalışanlarla hayli samimi olur. Nurper bir Türk kızıdır ve Türkçe’nin yanında Arapça ve Ermenice de bilmektedir. Bu bilgisi onun birçok insanla kolay kaynaşmasını sağlamaktadır.

  Geldiklerinin ikinci günü Nurper çocuğunu gezdirmek için parka gider. Orada park müfettişi olan Casmin’le samimi bir şekilde otururken Hayati Bey tarafından görülür. Kişiliğini yavaş yavaş yansıtmaya başlamıştır. Hayati onu görünce kadınlara karşı olan korkusunda haklı olduğunu anlar.

  Nurper’le Konsolosluktan ilgilenen ilk kişi Bahtiyar Bey’dir. Onları ailecek yemeğe götürür ve kadınla yalnız kalmayı başarır. Nurper insanlara karşı kendini farklı bir kılıkta tanıtır. İçki içmeyen oldukça namuslu bir hanım gibi gözükür. Bu da oradaki bütün erkekleri etkiler. Bu arada ailecek otelden çıkıp birpansiyona yerleşirler.

  Romanın başlarında Nurper’den etkilenmeyen tek kişi Hayati’ dir. Nurper insanlara sürekli masum ve mutsuz bir kadın rolü takınmaktadır. Erkeklere bu durumdan yakınmaktadır. 3. evliliğini yaşıyor olmasına rağmen daha 26 yaşındadır. Ondaki bu talihsizlik erkeklerin ona daha bir yaklaşma hissini uyandırır. Ve tek tek Bahtiyar Bey, Ebu Ali, Peltekyan, Casmin ona ilgi duymaya başlarlar. O ise en çok genç ve bekar olması dolayısıyla Casmin’e ilgi duymaktadır. Hemen hepsiyle içki meclislerinde bulunur. Onlarla eğlenerek kendine aşık eder.

  Hayati’ nin ona pek ilgi göstermemesi hatta ters davranması Nurper’ in hoşuna gitmez. Onu daha çok kıskandırmaya çalışır. Hayati de farkında olmadan ona ilgi duymaya ve yaptıklarını kıskanmaya başlamıştır.

  Bu arada Nurper’in geldiği zaman ki haliyle şimdiki hali oldukça farklıdır. Kılığı, kıyafeti,konuşması, davranışları farklı bir hal almış ona ayrı bir güzellik katmıştır. Zamanla partilerin ve davetlerin baş misafiri haline gelmiştir. Albert’ ların davetinde kraliçe olarak ün kazanan Natalie ile tanışır. İkisi de yapı olarak birbirine çok benzemektedir. Natalie adeta onda kendi gençliğini görür. Davet sırasında Natalie Bahtiyar tarafından önceden tembihlenmiş olduğundan Nurper’i Bahtiyar’ la yalnız bırakmaya çalışır. Başarılı da olur. Yalnız Nurper’in öyle bir huyu vardır ki bu onu diğer küçük kadınlardan ayırır. O erkeklerle kurduğu münasebetlerde belli noktaya gelindiğinde oraya set çekmeyi bilir. Nikahlısından başkasına el sürdürtmez.

  Zaman ilerledikçe çevresinde ki bütün erkeklerin ona aşık olduğunu görüyoruz. Nurper insanlardan ihtiyacına göre yararlanır. Buna en güzel örneklerde biri, çarşı içinde dükkanı olan Murtaza Bey’in yardımı sayesinde giyimi çok değişmiştir. Bu değişimler olurken bir çok yere borçlanır. Ama yabancılardan para alıp onlara borçlu kalmaya sevmediğinden kimseden para kabul etmez.

  Herhangi bir erkekle yaşadığı maceradan sonra Hayati’ ye gelip olan biteni samimiyetle anlatmakta ondan özür dilemektedir. Sadece Hayati’ye samimi ve sıcak davranır. Hayati de onun bu huyundan etkilenerek onu sevmeye başlar. Onu ciddi anamda düşünmeye başlamıştır ama bunu kendine itiraf edemez.

  Bahtiyar Nurper’e olan aşkından onun etrafında olan erkekleri kıskanmaya başlar. Bu kıskançlığın ilk tepkisini Ebu Ali görürü. Bu bağlamda Ebu Ali Nurper’in ilk kurbanıdır. Bahtiyar Ebu Ali’yi adamları tarafından dövdürtür. Ardından da onu işten çıkarır. Ebu Ali bütün bunlara dayanamaz. Roman sonunda onun öldüğünü görüyoruz. Nurper artık etrafında ki erkeklere zarar vermeye başlamıştır. Ancak Ebu Ali son nefesinde bile Nurper’i sayıklamıştır.
  Ebu Ali’nin işten çıkarılmasıyla yerine Ebu Kasım alınır. Oda diğerleri gibi Nurper’e gönül verir.

  İlk kurbandan sonra Nurper’le fazlaca ilgilenen Casmin’e sıra gelmiştir. Tayini Mafrağa çıkarılmıştır. Böylece kadının çevresinden uzaklaştırılmıştır. Ama onların arasındaki bağ kopmaz. En azından Casmin öyle sanmaktadır. Kadının yanına geleceğini, kocasından ayrılıp kendisiyle evleneceğini düşünür. Ama bunların hiç biri olmaz. Roman sonunda Casmin’in alkolik olduğunu, bir garsonu öldürüp hudut dışına kaçtığını görüyoruz. Ama Nurper’i hiçbir zaman unutmaz.

  Bahtiyar Nurper’in etrafındakileri uzaklaştırmaya devam eder. Kocasını İstanbul’a iş için yollamıştır. Aynı zamanda kendi karısını da kızının okul işi için İstanbul’a yollar. Böylece onunla yalnız kalabilecektir.

  Nurper oyunlarına, gönül eğlendirmelerine devam etmektedir. Dükkan sahibi Murtaza onun aşkına dayanamaz ve evli olduğu halde boşamayı göze alıp onunla vlenmek ister. Ancak Nurper ilişkinin ciddi boyutlar kazandığını anlayınca ilişkiyi bitirir. Murtaza buna dayanamaz ve ruh sağlığı bozulur. Bunun üzerine ailesi tarafından Avrupa’ya gönderilir.

  Nurper bu erkeklerinin hayatının içine tamamen girmektedir. Bu kahramanların aileleri de onu sevmektedir. Nurper sık sık Murtaza’ ların konaklarındaki eğlencelere, Ebu Ali’nin evine gitmektedir. Hatta oğlu Tuğrul’a bile ailedeki kadınlar bakmaktadır. Kısacası; yaptığı fenalıklara rağmen herkes tarafından sevilmektedir.

  Nurper’in sıradaki kurbanı Bahtiyar Bey’dir. Bahtiyar’ın mebus olma projesi vardır. Ancak Nurper’in yazdıkları mektupları kızı Leyla yakalar ve annesine yollar. Bunun üzerine karısı Bahtiyar’ın mebus olma hayallerini bozar. Bir ara bu işler için Ankara’ya giden Bahtiyar döndüğünde Hayati ile Nurper’in kötü bir kadın olduğu düşüncesiyle kavga eder. Kavga sırasında kalp krizi geçirir. Çünkü;bu olaylar olurken Hayati ile kadının münasebeti iyice artmıştı.

  Ancak Bahtiyar Nurper’in aslında bu insanlarla macera yaşamadığını sadece kendisine çeşni katmak için bunları uydurduğu gibi bir görüş ortaya atar. Çünkü; Murtaza’ nın ticarette kaybettiği para yüzünden ruhsal bunalıma girdiğini duymuştur. Bunları Hayati’ye anlatır. Bu düşünce onun kafasını hayli yorar ama roman sonunda bunun sadece bir varsayım olduğu ortaya çıkar. Çünkü kahramanların hiçbiri onu unutmamıştır.

  Bu arada namusluluğu ve ailesine bağlılığı ile tanınan şoför Hayri’de ona aşık olmuştur. Hem de onun bir mektubunu aylarca saklayacak derecede. Onu başka bir aşığı olan Risar’da kıskanır. Onu dövmeye kalkar. Bu olay üzerine hapse atılır. Taksisi satılır, ailecek kötü duruma düşerler.böylece bir ailenin yıkımına neden olur.

  Nurper’in tek amacı kocasından ayrılıp Hayati ile evlenmektir. Çünkü; hem ona karşı samimi hem de evlilik açısından mantıklı gelen biridir. Bunu da açıkça Hayati’ye söyler.

  Nurper sadece bulunduğu ortamda ki erkeklere ilişki kurmakla kalmaz, eski kocalarıyla da görüşmeye devam eder. Hatta ilk kocası onun yanına gelip borçlarını ödemek için para bile verir.

  Münasebet kurduğu halde zarar vermediği insanlarda vardır. Otel sahibi de ondan hoşlanmaktadır. Ama ilişkileri sadece briç oynamakla sınırlıdır. Arada fazlaca yararlanma olmadığından ondan zarar görmez.

  Nurper zarar verdiği erkeklerin cezalarını çektiklerini düşünür. O kahramanlarda geçmişte pek de hoş olmayan maceralar yaşamışlardır. Ebu Ali’nin iki karısı olduğu halde genç ve güzel üçüncü bir eş daha alır. Casmin önceden bir macar kızını aldatmıştır. Konsolos yaşına rağmen eşini aldatmaktan vazgeçmeyen biridir. Murtaza ise ilk gördüğü Türk kızına aşık olup yuvasını yıkmayı düşünecek seviyededir.

  Hayati ile Nurper evlenmeye karar verirler. Gerçi Hayati Nurper’in yaptıklarından dolayı onu kendisine layık görmese de onu sevmiştir. Nurper eşi Sadun’ dan ayrılır, Hayati ile pansiyonlarını değiştirirler. Birbirleriyle sık sık görüşürler. Nurper artık diğer erkeklere son vermiştir. Zaten diğer kahramanların sonlarını hazırlayan kendisidir.

  Nurper romanın sonunda amacına ulaşıyor ve Hayati ile evleniyor. Hayati’nin İskederiye’ ye tayini çıkmıştır. Otelde güzel bir düğün yaparlar. İlk geldikleri yer olan iskeleden Nurper yani eşi ve çocuğuyla uğurlanır. Uğurlayan kalabalık arasında ünlü isimler, tanınmış insanlar vardır. Hayati sekiz ay önce onları karşıladığı zamanı ve şimdiyi düşünerek, kafasındaki soru işaretleriyle vapura biner ve vapur hareket eder. Romanımızda son bulur.